"Wzmocnienie naszej niezależności od Rosji". Prezydent o przekopie Mierzei Wiślanej
- Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, niezależności i wolności - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że inwestycja otworzy Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe możliwości.
2020-05-30, 11:42
Posłuchaj
Prezydent wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MGMiŻŚ Markiem Gróbarczykiem złożyli wizytę terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.
Powiązany Artykuł
Trzaskowski chce blokować przekop Mierzei Wiślanej. Ministerstwo gospodarki morskiej: bezsensowna deklaracja
Andrzej Duda w wypowiedzi dla mediów podkreślił, że budowa kanału żeglugowego w tym miejscu ma dać żeglarzom i Polsce suwerenność i wolność w zakresie korzystania z Zalewu Wiślanego". - Jesteśmy dziś na terenie jednej z największych inwestycji, która ma otworzyć Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe inwestycje gospodarcze, na nowe kontakty handlowe, na nowe możliwości - powiedział prezydent.
REKLAMA
"Nie będziemy musieli prosić Rosjan"
Przypomniał, że to inwestycja, która zapowiedział Jarosław Kaczyński jako premier w 2007 r. - Potem, kiedy rządy się zmieniły, ta inwestycja została porzucona. Przez osiem lat rządzący Polską, koalicja PO-PSL w ogóle o niej nie wspomniała, nie realizowała jej, nie podejmowała w tym zakresie żadnych działań. Kiedy Zjednoczona Prawica wygrała wybory w 2015 r., a ja zostałem prezydentem wróciliśmy do czynnej realizacji tego wielkiego zadania - wskazywał Andrzej Duda.
Podkreślił, że ta "inwestycja ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, wzmacniania polskiej niezależności, wzmacniania polskiej wolności". - Nie będziemy musieli prosić Rosjan o możliwość komunikowania się na Zalew Wiślany poprzez Cieśninę Pilawską, tylko będziemy mieli własne przejście, którym sami będziemy dysponowali - dodał prezydent.
"Chcemy nadal realizować wielkie inwestycje"
Podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej prezydent przypomniał, że polska gospodarka jest "powoli, konsekwentnie i spokojnie" odmrażana. - Wierzę w to głęboko, że dzięki tym środkom zaradczym, które podjęliśmy w ramach tarczy antykryzysowej, dzięki środkom, które wypłaca Polski Fundusz Rozwoju przedsiębiorcom, dzięki temu, że przedsiębiorcy byli i są zwolnieni ze składek na ZUS, na KRUS, że dzięki temu polska gospodarka szybko się podniesie - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Trzaskowski chce wstrzymania budowy CPK. Roszkowski: ta inwestycja będzie kołem zamachowym gospodarki
Dodał, że polski naród i władze są ambitne. - Chcemy nadal realizować wielkie inwestycje. Nie chcemy ich przerywać, ograniczać, zmniejszać, a nie daj panie Boże z nich rezygnować, bo to wielkie inwestycje właśnie są siłą napędową gospodarki. To też pokazuje historia - zwrócił uwagę Andrzej Duda.
"Chcemy konkurować z najlepszymi"
Prezydent przypomniał, że inwestycje - takie jak kanał żeglugowy i Centralny Port Komunikacyjny - dają miejsca pracy. - Teraz, kiedy są realizowane - choćby tutaj tylko na tej budowie - 50 polskich firm pracuje, przywożąc tutaj codziennie swoich pracowników, którzy tutaj wykonują to zadanie inwestycyjne - poinformował.
REKLAMA
Według niego, "to samo będzie przy jeszcze większej inwestycji, jaką jest CPK, gdzie trzeba będzie budować drogi, koleje, port lotniczy, wszystko, co z tym związane". - Tak, chcemy konkurować z najlepszymi. Tak, chcemy konkurować z zachodem Europy. Tak, mamy taką ambicję, bo chcemy się także pod względem gospodarczym stać częścią Europy Zachodniej - zaznaczył Andrzej Duda.
Prezydent przypomniał, że w tym tygodniu Komisja Europejska poinformowała o planach przeznaczenia 750 miliardów euro na europejski fundusz odbudowy gospodarki po kryzysie. W ramach unijnego funduszu odbudowy po epidemii Polska ma dostać około 64 miliardów euro.
jp
REKLAMA