X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Premier: decyzje ministra zdrowia i szefa MSWiA uratowały Polskę przed kataklizmem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:22
- Chcę podziękować ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu za trudne decyzje, odważne, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Audio
- Dzięki dyscyplinie i spójności Polski, nasz naród przechodzi tę walkę zwycięsko - powiedział premier
- Dzięki dyscyplinie i spójności Polski, nasz naród przechodzi tę walkę zwycięsko - powiedział premierFoto: East News/Mateusz Jagielski
  • Szef rządu wziął udział w konferencji prasowej razem z ministrem zdrowia oraz szefem MSWiA
  • - Pandemia koronawirusa to kryzys, jakiego nie widzieliśmy od dziesiątek lat - podkreślił premier
  • Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "trudne, odważne decyzje uratowały Polskę przed kataklizmem"
szoital1200pap.jpg
Blisko 11,8 tys. osób wyleczono z COVID-19, 107 nowych zakażeń, kolejnych 7 zgonów

Premier na konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że dla obecnego rządu godność i życie ludzkie są najwyższymi wartościami. - Wtedy (na początku pandemii - red.) byli też, niestety, tacy ludzie, którzy nie chcieli współpracować. To część prominentnych działaczy opozycji - mówił Mateusz Morawiecki.

Jaka dodał, opozycja zamiast dbać o spokój i pomagać, próbowała wówczas "rzucać piach w tryby". - My powiedzieliśmy temu stanowcze "nie". Jesteśmy jednością. Jesteśmy solidarni - podkreślał szef rządu.

Epidemia w czasie rządów opozycji?

- Czy ktoś wierzy w to, że w czasach opozycji ta organizacja byłaby lepsza? - pytał premier. - Przede wszystkim byłaby gigantyczna dziura budżetowa - taka była w ich czasach, w czasach PO, Koalicji Obywatelskiej, partii Rafała Trzaskowskiego, Borysa Budki - podkreślił szef rządu.

- Wtedy sytuacja budżetu była taka, że nie byłoby nawet stać państwa na taką obronę - zauważył premier.

1200_Czaputowicz_PAP.jpg
Szef MSZ: Polska z pandemii może wyjść mocniejsza

Jak dodał, "dzięki dyscyplinie, dzięki spójności narodu polskiego, naród przechodzi tę walkę zwycięsko". - Za tę zwycięską walkę, za tę trudną drogę chcielibyśmy podziękować, za dyscyplinę, za solidarność - mówił. Jak ocenił, kryzys spowodowany koronawirusem jest największym kryzysem, który spadł w ostatnich latach na świat.

Polska na czołowym miejscu

Premier przypominał, że m.in. we Włoszech wywożono ciężarówkami zmarłych i chowano ich w zbiorowe groby, nie nadążano z chowaniem zmarłych, miało miejsce odłączanie ludzi od respiratorów, ludzi starszych, którzy nie byli leczeni. - To wszystko w krajach Europy Zachodniej, to wszystko w Stanach Zjednoczonych - zaznaczył.

Szef rządu podkreślał, że "w analizach różnych instytutów Polska jest na czołowym miejscu jako ten kraj, który ratował człowieka, ratował przed śmiercią w samotności".

- Chcę podziękować ministrowi Szumowskiemu, panu ministrowi Kamińskiemu za tamte trudne decyzje, odważne, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej. Uratowały i spowodowały, że dzisiaj możemy walczyć już o tę normalność - mówił.

- Dzięki temu idziemy w lepszym kierunku, możemy iść lepszą drogą, bezpieczniejszą dla zdrowia, bezpieczniejszą dla ratowania miejsc pracy i dziękuję za to, dziękuję za to wszystkim rodakom, dziękuję wszystkim Polakom za tak wspaniałą postawę, za to, że byliśmy i jesteśmy razem - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier: wartością ratowanie każdego ludzkiego życia

Premier mówił na konferencji prasowej, że pandemia koronawirusa to kryzys, jakiego "politycy, lekarze, służba zdrowia, ludzie nie widzieli od dziesiątek lat, który spowodował, że najbogatsze państwa świata miały ogromne problemy z ratowaniem ludzi".

Koronawirus Włochy PAP-1200.jpg
Dr Paweł Grzesiowski: koronawirus wciąż jest aktywny

- Wtedy w tamtym momencie trzeba było podejmować dramatyczne decyzje. Trzeba było je podejmować w imię najwyższych wartości, które są dla nas wyznacznikiem. Tą wartością jest ratowanie każdego ludzkiego życia - mówił Mateusz Morawiecki. - Wtedy staliśmy wobec wielkiego znaku zapytania i decyzje trzeba było podejmować błyskawicznie - dodał szef rządu.

Jak mówił, Polska jako jedno z pierwszych państw zamknęła granice i wprowadziła kontrole sanitarne, a kilka dni po zarejestrowaniu pierwszego przypadku koronawirusa wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń masowych, "które w Europie Zachodniej, w najbogatszych krajach świata doprowadziły do wielkich tragedii, do apokaliptycznych obrazów, do śmierci dziesiątek tysięcy ludzi, i to śmierci w samotności".

"To był czas, kiedy Polska potrzebowała jedności"

Premier zauważył, że zgonów z powodu koronawirusa było w krajach Europy Zachodniej średnio 15 razy więcej na milion mieszkańców niż w Polsce.

- To był czas, kiedy Polska potrzebowała jedności. Potrzebowaliśmy zjednoczenia, dlatego zapraszałem opozycję na spotkania, dlatego pan prezydent organizował spotkania w ramach RBN. Wyciągnęliśmy rękę do opozycji, chcieliśmy rozmawiać. To był czas, kiedy bardzo wiele osób było w ogromnej niepewności - powiedział szef rządu.

- Jeśli dziś mogę spokojnie spojrzeć w lustro, to przede wszystkim dlatego, że kiedy jeżdżę po kraju i spotykam się z ludźmi - pielęgniarkami, lekarzami, nauczycielami, rolnikami, ludźmi wszystkich zawodów, to oni też wiedzą i czują, że tamte decyzje podejmowane w dramatycznych okolicznościach były właściwe - powiedział.

Nowe przypadki

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem dalszych 107 osób, w sumie odnotowano dotąd 24 271 przypadków - podało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejne siedem osób, łącznie - 1081.

MZ poinformowało, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (53), wielkopolskiego (33), opolskiego (10), zachodniopomorskiego (4), dolnośląskiego (2), podlaskiego (2), lubuskiego (2) i pomorskiego (1).

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Prof. Włodzimierz Gut: maseczki są koniecznością tam, gdzie z założenia wirus jest obecny

***

***

Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP) Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP)

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obowiązują nowe zasady zasłaniania nosa i ust. Otwarte zostaną kina i siłownie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:15
Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. To już czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szumowski: na dziś w jednym lub dwóch powiatach rekomendowałbym wybory tylko korespondencyjne

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 21:55
- Myślę, że w jednym lub w dwóch powiatach w Polsce mógłbym dzisiaj rekomendować wybory wyłącznie korespondencyjne – powiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapytany o wytyczne, gdyby wybory były w najbliższą niedzielę. Dodał jednak, że to najpierw wymaga analizy trendów w każdym powiecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: musimy się przygotować na powrót epidemii jesienią

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 01:25
- Szczepionki nie ma i długo nie będzie. W tym roku proszę zapomnieć o tym - ogłosił prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Jego zdaniem w obecnej sytuacji związanej z COVID-19 w Polsce powinno się testować pacjentów zgłaszających się do szpitali, personel medyczny oraz osoby z wysokiego ryzyka.
rozwiń zwiń