Wnioski o wyłączanie sędziów wskazanych przez obecną KRS. Jest wyrok TK
Rozpoznawanie wniosków o wyłączenie z rozpraw cywilnych sędziów z uwagi na wyłonienie ich przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Już wcześniej TK orzekał w tej kwestii w odniesieniu do spraw karnych.
2020-06-02, 11:45
TK ogłosił orzeczenie ws. pytania Sądu Najwyższego dotyczącego wniosków o wyłączanie z rozpraw cywilnych sędziów z uwagi na podnoszone okoliczności wadliwości powołania przez prezydenta z powodu na przykład wyłonienia kandydatury przez Krajową Radę Sądownictwa w aktualnym składzie.
Powiązany Artykuł
![zaradkieiwcz 1200 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/e034bd0b-849c-46db-a569-170db29c2dda.jpg)
Zaradkiewicz: dyskusja nad legitymacją sędziów jest zamknięta
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wiceminister sprawiedliwości: uchwała trzech izb SN od początku nielegalna
Trzyosobowy skład Izby Cywilnej SN przedstawił w marcu zeszłego roku TK pytanie prawne dotyczące zgodności z konstytucją art. 49 Kodeksu postępowania cywilnego "w zakresie, w jakim sąd rozpoznaje wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta RP na wniosek KRS".
Zgodnie z przepisem K.p.c., którego dotyczyło pytanie SN, "sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie".
REKLAMA
Niekonstytucyjne przepisy
TK orzekł, że przepis ten jest niekonstytucyjny "w zakresie, w jakim dopuszcza rozpoznanie wniosku o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta RP na wniosek KRS".
Na początku marca br. TK wydał już wyrok w podobnej sprawie - zainicjowanej pytaniem Izby Dyscyplinarnej SN na kanwie jednej ze spraw dyscyplinarnych. Wówczas Trybunał orzekł, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez aktualną KRS jest niezgodne z konstytucją.
Powiązany Artykuł
![201812130815_michalwojcik 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a9ac94f4-a167-4b5c-86c7-82cc009745a7.jpg)
Wiceminister sprawiedliwości: rozstrzygnięcia TK zapobiegają chaosowi w Polsce
Tamten wyrok odnosił się jednak tylko do zapisów dotyczących wyłączania sędziów zawartych w Kodeksie postępowania karnego, gdyż to przepisy K.p.k. są stosowane w postępowaniach dyscyplinarnych.
REKLAMA
jp
REKLAMA