X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Tak mężnych nie spotyka się często". Premier o zmarłym majorze Słowińskim

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 20:44
"Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o odejściu na wieczną wartę Majora Mariana Słowińskiego - obrońcy Ojczyzny, żołnierza Gen. Maczka" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Major Marian Słowiński zmarł dziś w wieku 101 lat. 
Premier Mateusz Morawiecki i major Marian Słowiński
Premier Mateusz Morawiecki i major Marian SłowińskiFoto: Krystian Maj/KPRM/Twitter/@MorawieckiM

"Będę wspominać nasze spotkanie podczas obchodów D-Day, tak mężnych i odważnych nie spotyka się często" - dodał szef rządu.

major-pap-1200-bw.jpg
"Człowiek wielkiego serca i dobroci". Zmarł Marian Słowiński, żołnierz dywizji gen. Maczka

Śmierć weterana

O śmierci weterana poinformował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. "W wieku 101 lat zmarł mjr Marian Słowiński, obrońca Ojczyzny w 1939 r., waleczny pancerniak gen. Stanisława Maczka, wyzwoliciel Francji, Belgii i Holandii. Bohater naszej wolności! – napisał.

Marian Słowiński urodził się 8 maja 1919 r. w Inowrocławiu. Służył w 8. kompanii szkolnej w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. W połowie września 1939 roku został instruktorem w 167. Zapasowym Pułku Piechoty w Rzeszowie, z którym ewakuował się na teren Węgier. Przez kilka miesięcy przebywał w węgierskim obozie dla internowanych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Czarna kawaleria gen. Maczka

Po ucieczce do Francji dostał przydział do polskiego wojska. Jego oddział oddelegowano do walk pod Verdun. Potem przedostał się do Wielkiej Brytanii. Do 1944 roku stacjonował w Liverpoolu, Crawford i Dundee. Służył w 65. Batalionie Czołgowym, wcielonym później do 1. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. Brał udział m.in. w wyzwalaniu Belgii i Holandii. Do Polski wrócił w 1947 roku. Został odznaczony medalem Za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Francuskim Orderem Legii Honorowej, medalami za wyzwolenie Holandii, Belgii, a także licznymi wyróżnieniami. 


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jesteśmy winni pamięć polskim patriotom". Premier upamiętnił rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 19:40
- Osobowość rotmistrza Witolda Pileckiego posiadała gen wolności, który nie pozwalał mu na życie w zniewoleniu - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w 72. rocznicę śmierci rotmistrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kultywował tradycję niepodległościową". Odbył się pogrzeb kpt. Edmunda Semraua

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 15:00
W Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim odbył się pogrzeb kapitana Edmunda Semraua, jednego z ostatnich żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. W pogrzebie wziął udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
rozwiń zwiń