"Sytuacja epidemiologiczna może zmienić się na niekorzyść". Rektor UW o planie pracy uczelni
- Część zajęć na Uniwersytecie Warszawskim po wakacjach może być kontynuowana w trybie zdalnym z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa warunków studiowania, pracy i prowadzenia badań - podkreśla rektor uczelni prof. Marcin Pałys.
2020-06-05, 12:51
- Stopniowo wracamy do bardziej normalnej pracy, kształcenia, badań naukowych. Przez cały czas naszym priorytetem jest ochrona zdrowia studentów, doktorantów i pracowników, dlatego wszystkie działania są podporządkowane konieczności utrzymania reżimów sanitarnych - mówi prof. Marcin Pałys na nagraniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej jego uczelni. W skierowanym do społeczności akademickiej materiale wyjaśnia on, jak będzie wyglądać uniwersytecka rzeczywistość w kolejnych miesiącach.
Powiązany Artykuł
Rekrutacja w czasie pandemii. Uczelnie dostosowują się do harmonogramu matur
"Mamy znacznie więcej doświadczeń"
Prof. Marcin Pałys ma nadzieję, że następny rok akademicki Uniwersytet Warszawski rozpocznie od tradycyjnej inauguracji 1 października. - Ale musimy być też przygotowani na to, że sytuacja epidemiologiczna może się zmienić także na niekorzyść - zaznacza rektor.
Podkreśla, że społeczność akademicka powinna liczyć się z kontynuowaniem zdalnej organizacji części zajęć w przyszłym roku akademickim. - Inne, w zależności od sytuacji, będziemy prowadzić w formie tradycyjnej. Natomiast musimy być przygotowani na to, że gdyby sytuacja epidemiologiczna stała się trudniejsza, będzie konieczne przeniesienie zajęć znowu do sieci, tak jak robiliśmy to w marcu - sugeruje. W jego ocenie UW jest w tym momencie lepiej przygotowany pod względem organizacyjnym do pracy zdalnej niż przed pandemią. - Mamy znacznie więcej doświadczeń - dodaje.
Studenci do końca roku akademickiego zdalnie
Rektor przypomina, że zaliczenia i egzaminy "co do zasady" odbywają się w formie zdalnej. Podobnie jest w przypadku egzaminów dyplomowych, obron doktoratów i egzaminów doktorskich. - Wyjątkiem są te egzaminy, które ze względu na przepisy zewnętrzne wymagają innej formy - wskazuje.
REKLAMA
W związku z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirusa SARS-CoV-2 minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach od 12 marca. Żacy nie powrócą na polskie uczelnie do końca trwającego roku akademickiego.
Powiązany Artykuł
Letnia sesja egzaminacyjna. Różne warianty zdawania
Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP)
bb
REKLAMA