X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Odbudujemy rynki polskiej żywności". Minister rolnictwa o powstaniu Krajowej Grupy Spożywczej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 07:30
- Państwo nie może pozostawić "niewidzialnej ręce rynku" decydowania o produkcji żywności i bezpieczeństwa żywnościowego. Krajowa Grupa Spożywcza nastawiona jest na stabilizację rynku - powiedział "Naszemu Dziennikowi" minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

W rozmowie opublikowanej w weekendowym wydaniu dziennika szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi zapytany został, czy Krajowa Grupa Spożywcza nadal ma rację bytu. - Nikt od koncepcji Krajowej Grupy Spożywczej nie odszedł. Jej szkieletem będzie Krajowa Spółka Cukrowa, która oprócz przerobu buraków zajmuje się produkcją skrobi ziemniaczanej, a także przetwórstwem warzyw, produkcją cukierków. W zasobach spółki jest też nowoczesny młyn - podkreślił.

uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
UOKiK: rolnicy i dostawcy otrzymali ponad 400 mln zł zaległych płatności za ich produkty

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że prace nad tworzeniem KGS przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych i przeszło do fazy analitycznej. - Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy zakończy się organizacja Grupy - powiedział. Jak dodał, MAP pracuje też nad utworzeniem polskiej sieci handlowej, aby na rynku krajowych mieć gdzie sprzedawać rodzime owoce i warzywa.

"Ma to wyeliminować drastyczne obniżanie cen"

Zapytany, czy powstanie Grupy przyniesie profity rolnikom, minister rolnictwa mówił o odejściu od doktryny neoliberalnej, według której państwo jest "nocnym stróżem", a wszystko ma wyregulować rynek.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ekspert: sektor rolny dobrze radzi sobie z pandemią. Pomaga wysoki popyt na żywność

- Państwo, na ile pozwolą na to regulacje UE, będzie wspierało rolników będących najczęściej najsłabszym ogniwem łańcucha żywności. To oni ponoszą największe koszty i mają najmniejsze profity. Państwo nie może pozostawić "niewidzialnej ręce rynku" decydowania o produkcji żywności i bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego Krajowa Grupa Spożywcza nastawiona jest na stabilizację rynku, a nie na prostą interwencję, która w większości przypadków jest w Unii Europejskiej zakazana - powiedział szef resortu rolnictwa.

Wyjaśnił, że firmy działające pod auspicjami KGS będą skupować i przetwarzać nadwyżki surowców rolnych z rynku na własne ryzyko i na własny koszt. - Ma to wyeliminować drastyczne obniżanie cen przez pośredników, odbywające się pod hasłami mechanizmów rynkowych - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa ochroni także rolników

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 11:00
Tarcza antykryzysowa dla rolników i sektora rolno-spożywczego przewiduje m.in. zwolnienie z obowiązku opłacania składek KRUS, a także ulgi podatkowe w CIT i PIT. Obejmuje również zasiłek dla rolników oraz domowników na okres kwarantanny i zmiany w zakresie PROW 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego: susza może odbić się na eksporcie żywności

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 13:18
Mniejsza podaż krajowych zbóż, roślin paszowych oraz warzyw i owoców może przełożyć się nie tylko na spadek polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, ale i na wzrost cen żywności w Polsce - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK sprawdzi ceny produktów rolnych. Jan Krzysztof Ardanowski: nie ma powodów do podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:15
- Nie ma powodów do znacznego wzrostu cen produktów rolnych - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wystąpił więc do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie cen.
rozwiń zwiń