more_horiz
Wiadomości

"Zawierzamy Bożej Opatrzności wszystko to, co jest w naszym życiu". Dziś Święto Dziękczynienia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 11:44
W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej po raz trzynasty obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Główny punkt uroczystości stanowiła msza święta sprawowana w południe przez metropolitę warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza. O godz. 9.00 odprawiona została msza święta dziękczynna, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.
Audio
  • Ks. Tadeusz Aleksandrowicz: chcemy podziękować za tych wszystkich, którzy pomogli w przeżywaniu pandemii (IAR)
Msza święta z okazji XIII Święta Dziękczynienia sprawowana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza
Msza święta z okazji XIII Święta Dziękczynienia sprawowana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem kard. Kazimierza NyczaFoto: PAP/Mateusz Marek

Obchodom towarzyszy hasło "Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata". Proboszcz Świątyni Opatrzności Bożej, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, powiedział, że hasło nawiązuje do przeżywanego czasu.

East News Trójca Święta fresk 1200.jpg
"To przypomnienie, że Bóg mnie stworzył, odkupił i uświęca". Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

- Chcemy przede wszystkim podziękować za tych wszystkich, którzy pomogli w przeżywaniu pandemii, którzy służą drugiemu człowiekowi, byśmy mogli dobrze żyć i abyśmy budowali swoje życie i swojej ojczyzny - podkreślił. - Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności wszystko to, co jest w naszym życiu, Kościele, na całym świecie - dodał proboszcz Świątyni Opatrzności.

Uroczystości są okazją, by uczcić sługę bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego beatyfikacja ze względu na pandemię została przesunięta z 7 czerwca na inny, nieokreślony jeszcze termin.

- Pięknym znakiem jego obecności jest Muzeum Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, które pokazuje, jak bardzo ważny był Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, i jak ważne będzie jego przesłanie na teraz dla naszej ojczyzny - powiedział ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

Na początek różaniec, na zakończenie "Barka"

procesja Boże Ciało Boze Cialo shutterstock 1200.jpg
Boże Ciało w nowej formule. Kościół odpowiada na wytyczne sanitarne

Tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia ze względu na pandemię odbywają się w uboższej formie. Zamiast procesji z Placu Piłsudskiego, która towarzyszyła świętu, o godz. 8.00 rozpoczął się "Różaniec ze świętymi - nie jesteś sam". Następnie o godz. 9.00 została odprawiona została msza święta dziękczynna, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Natomiast o godz. 12.00 odbyła się eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, którą transmitowaliśmy.

O godz. 20.00 rozpocznie się modlitwa uwielbienia, po której zostanie odprawiona msza święta. Obchody Święta Dziękczynienia zakończą się odśpiewaniem "Barki" o godz. 21.37. Do śpiewania będzie można się włączyć poprzez internet.

Święto Dziękczynienia, ustanowione w 2008 r. przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, nawiązuje do Sejmu Czteroletniego z 1791 r., kiedy to postanowiono zbudować Świątynię Opatrzności. Miała być ona wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

bb

Zobacz także

Zobacz także