X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Śpiewak zadaje Trzaskowskiemu trzy pytania dot. reprywatyzacji. Dziennikarz "GW" protestuje

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 12:01
Ilość hejtu, który się na mnie wylał w ciągu ostatnich 48 godzin, pokazuje, jak bardzo PO chce przykryć sprawę. Czemu Rafał Trzaskowski nie odpowiada na trzy proste pytania? - pyta publicznie Jan Śpiewak. W obronie kandydata KO na prezydenta stanął dziennikarz "Gazety Wyborczej" Paweł Wroński. Odpowiedział mu szef komisji weryfikacyjnej, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Jan Śpiewak i Rafał Trzaskowski
Jan Śpiewak i Rafał Trzaskowski Foto: Jakub Kamiński/East News/PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z czwartku ułaskawił aktywistę miejskiego Jana Śpiewaka, skazanego z art. 212 Kodeksu karnego, czyli za zniesławienie, w kontekście sprawy warszawskich reprywatyzacji.

warszawa 1200.jpg
Problemy znane od lat. Oto najgłośniejsze wątki warszawskiej afery reprywatyzacyjnej

Po decyzji prezydenta dyskusja o warszawskiej reprywatyzacji rozgorzała na nowo. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski uważa, że w Warszawie - o czym mówi na spotkaniach w ramach kampanii - "zrobiono wszystko".

W ostatnich dniach Śpiewakowi zarzucano m.in., że pracuje w sztabie Andrzeja Dudy, że jego ułaskawienie to "ustawka" - tak twierdzi wieloletni szef PO na Mazowszu i sekretarz generalny tej partii Marcin Kierwiński. Pojawiły się też teorie spiskowe, według których ułaskawienie Śpiewaka to "plan Jarosława Kaczyńskiego na odciągnięcie młodych wyborców od gnijącego SLD".

Trzy pytania do Trzaskowskiego

Zdaniem aktywisty hejt, z którym mierzy się w ostatnich dniach, pokazuje "jak bardzo PO chce przykryć sprawę". Jednocześnie Śpiewak stawia prezydentowi Warszawy trzy konkretne pytania.

- Chciałbym, żeby Rafał Trzaskowski powiedział, czy jeśli nie zostanie prezydentem kraju i pozostanie prezydentem Warszawy, czy nadal będzie oddawać nieruchomości wraz z ludźmi, jak zapowiedział to Rabiej. Drugie pytanie: czy wycofa pozwy, które składa na decyzje komisji weryfikacyjnej. A trzecie dotyczy tego, czy wypłaci odszkodowania ofiarom reprywatyzacji - mówi Śpiewak w wywiadzie dla PAP.

Podkreśla, że oczekuje odpowiedzi do 28 czerwca (I tura wyborów prezydenckich), bo - jak dodaje - kampania jest po to, żeby rozliczać polityków. 

- Taka idea, że kampania jest po to, żeby nie rozliczać polityków z ich działań przez ostatnie lata, jest absurdem. Na tym polega demokracja. A widzę, że media liberalne do tej pory absolutnie unikały tego tematu, nie stawiały żadnych trudnych pytań Rafałowi Trzaskowskiemu i to się musi skończyć. Nie może być tak, że ktoś jest prezydentem Warszawy przez 18 miesięcy, prowadzi ostrą politykę proreprywatyzacyjną i nikt go o to nie pyta, tematu nie ma - zaznaczył aktywista.

- Jeśli Trzaskowski odpowie na te pytania, że tak, będzie oddawać te nieruchomości, to obywatele nie tylko Warszawy, ale i całej Polski mają prawo o tym wiedzieć. To oznacza, że będzie łamał konstytucję jako prezydent, będzie szkodził mieszkańcom stolicy - dodał.

Dziennikarz "GW" protestuje

Do poniedziałkowego wpisu Śpiewaka odniósł się dziennikarz "Gazety Wyborczej" Paweł Wroński, którego zdaniem nie ma podstawy prawnej do wypłaty odszkodowań pokrzywdzonym lokatorom.

Zdaniem aktywisty dziennikarz kłamie, a istniejące przepisy pozwalają na wypłaty. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wskazał, że podstawą prawną są decyzje komisji weryfikacyjnej, której pracami kieruje.

Jak zaznaczył Kaleta, środki na wypłatę odszkodowań są już zgromadzone na kontach warszawskiego ratusza. - To 15 mln odzyskanych przez komisję środków za bezprawne reprywatyzacje. Do wypłaty dla mieszkańców powinno być aktualnie przeznaczone 8 mln z tej kwoty (dla 200 osób) - podkreślił wiceminister.

TVP Info, PAP, Twitter

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śpiewak: Trzaskowski nie tylko łamie prawo i konstytucję, ale też działa na szkodę budżetu miasta

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 07:36
- Chciałbym, żeby Rafał Trzaskowski powiedział, czy jeśli nie zostanie prezydentem kraju i pozostanie prezydentem Warszawy, czy nadal będzie oddawać nieruchomości wraz z ludźmi - mówi aktywista miejski Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń