Matura 2020. Egzamin z języka polskiego [ARKUSZE]
- Wpływ elementów fantastycznych na przesłanie utworu na podstawie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne" - takie tematy do wyboru były na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. - Egzamin przebiegł bez zakłóceń - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
2020-06-08, 12:00
Posłuchaj
Egzamin trwał 170 minut. Rozwiązywany przez maturzystów arkusz egzaminacyjny CKE ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.
Powiązany Artykuł
"Wesele" Wyspiańskiego z pogranicza snu i jawy
Jak przekazali po wyjściu z egzaminu maturzyści z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha w Warszawie, tematy tegorocznej matury to elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego i analiza wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne".
Rozprawka lub analiza
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.
Powiązany Artykuł
"Nie widzę potrzeby, żeby zmieniać sposób oceniania uczniów". Szef MEN o maturze
W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).
W tym roku temat rozprawki brzmiał: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów »Wesela«, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury". W arkuszu egzaminacyjnym zacytowano fragment rozmowy Poety z Rachelą i rozmowy Poety z Rycerzem.
W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. W tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać zadania dotyczące zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów: "Przydatność sztuki przekonywania" Tadeusza Pszczołowskiego i "co znaczy myśleć?" Józefa Tischnera.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Anna Kamieńska. Mistrzyni przeżywania cierpienia
Poziom rozszerzony
Na poniedziałek na godz. 14:00 zaplanowano jeszcze przeprowadzenie egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Nie jest on obowiązkowy.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rekrutacja w czasie pandemii. Uczelnie dostosowują się do harmonogramu matur
Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 60,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz 4,1 tys. absolwentów z lat ubiegłych.
Powiązany Artykuł
"Są dodatkowe terminy". Szef MEN o uczniach, którzy w czasie egzaminów będą na kwarantannie
Matura w czasie pandemii
W tym roku matury odbywają się z miesięcznym opóźnieniem spowodowanym epidemią koronawirusa, zrezygnowano z egzaminów ustnych.
W związku z sytuacją epidemiczną w tym roku egzaminy maturalne muszą być przeprowadzane zgodnie ze specjalnymi wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
REKLAMA
***
Zobacz arkusze maturalne:
MATURA 2020 JĘZYK POLSKI - POZ. PODSTAWOWY
Język polski, formuła "stara matura", poziom podstawowy - arkusz + zasady oceniania
Język polski, formuła "nowa matura", poziom podstawowy - arkusz + zasady oceniania
REKLAMA
Łacina, formuła "nowa matura", poziom rozszerzony - arkusz + zasady oceniania
fc/pkur
REKLAMA