Egzamin ósmoklasisty. Niemal 350 tys. uczniów sprawdziło swoją wiedzę z języka polskiego
Prawie 348 tysięcy uczniów w ponad 12 tysiącach szkół przystąpiło dziś do pierwszego z trzech egzaminów ósmoklasisty. Sprawdzian z języka polskiego, przeprowadzony przy zachowaniu specjalnych zasad bezpieczeństwa, skończył się przed południem.
2020-06-16, 14:08
Egzamin z języka polskiego rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, mógł być przedłużony do 180 minut.
Powiązany Artykuł
Matura 2020: dziś egzaminy z biologii i wiedzy o społeczeństwie
Bez incydentów
Jeszcze we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne mają ujawnić na swoich stronach internetowych arkusz rozwiązywany przez uczniów.
Sprawdzian z języka polskiego przebiegł bez poważnych incydentów. Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć mówi, że egzamin ósmoklasisty nie polega już - jak to określił - "na pisaniu pod klucz".
REKLAMA
- W przypadku języka polskiego mamy do czynienia z sytuacją, w której 70 proc. punktów możliwych do uzyskania jest za zadania otwarte - powiedział.
Posłuchaj
CZYTAJ RÓWNIEŻ
- Nauczanie zdalne także w nowym roku szkolnym? Minister edukacji wyjaśnia
- Matura 2020. Sprawdź kalendarz egzaminów ze wszystkich przedmiotów
Trzy dni egzaminów
Egzamin ósmoklasisty jest trzydniowy. W pierwszym dniu był egzamin z języka polskiego. W drugim dniu - w środę - będzie egzamin z matematyki, a w trzecim dniu - w czwartek - egzamin z języka obcego.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 7-9 lipca.
REKLAMA
Posłuchaj
Wynik egzaminu - uczniowie poznają go do 31 lipca - wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
ms
REKLAMA