more_horiz
Wiadomości

Prezydencki projekt zmiany konstytucji już w Sejmie. Chodzi o adopcję dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 14:00
Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji dotyczący wprowadzenia zapisu zakładającego wykluczenie adopcji dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. W poniedziałek popołudniu projekt wpłynął do Sejmu.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj
00:29 10508698_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda liczy na poparcie parlamentu ws. nowelizacji Konstytucji (IAR)

 

- Bardzo się cieszę, że mogę zrealizować moją obietnicę, którą złożyłem w ostatnią sobotę w Szczawnie-Zdroju. Ale przede wszystkim ogromnie się cieszę z tego, że realizuję nadal to, co założyłem od samego początku mojej prezydentury, a co było moim celem także jeszcze zanim zostałem prezydentem RP - wspierać polską rodzinę, chronić polskie dzieci - powiedział prezydent po podpisaniu projektu.

Kacper Płażyński 1200.jpg
Kacper Płażyński: zwolennicy Andrzeja Dudy są atakowani

- Liczę na poparcie dla tego projektu ze strony polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego, Konfederacji i przynajmniej części polityków Platformy Obywatelskiej - mówił Andrzej Duda podczas konferencji prasowej. 

Szczegóły projektu

Prezydent podkreślił na poniedziałkowej konferencji, że zaproponowany przez niego projekt to niewielka zmiana w polskiej konstytucji.

Czytaj również:

- Wprowadzenie tam podstawowych przepisów, fundamentalnych przepisów występujących w Kodeksie rodzinnym, a dotyczących przysposobienia, z pewną modyfikacją dodatkową - powiedział prezydent.

Błażej Spychalski PAP Arch-1200.jpg
"Trzeba było rozmawiać przed publikacją". Spychalski o oświadczeniu redaktora naczelnego "Die Welt"

- Przede wszystkim zgodnie z tym zapisem, który ja proponuję w polskiej konstytucji, przysposobić można wyłącznie osobę małoletnią i wyłącznie dla jej dobra, tak, jak to do tej pory jest przewidziane, ale teraz ten zapis będzie miał rangę konstytucyjną - powiedział Andrzej Duda.

- Po drugie przysposobić razem może wyłącznie małżeństwo, które jest w polskiej konstytucji zdefiniowane w artykule 18., czyli jest to związek kobiety i mężczyzny. A po trzecie wreszcie to, co dodane - że nie może przysposobić małoletniego, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci - mówił prezydent.

***

Projekt zmian w konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie projektu może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia projektu Sejmowi. Jeśli zmiana dotyczy rozdziałów I, II (Wolności, Prawa i obowiązki człowieka i obywatela, w którym znajdują się zapisy dotyczące dzieci) oraz XII (Zmiana konstytucji) uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej konstytucję może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu.

Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. 

kad

Zobacz także

Zobacz także