X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

KEP: miesiąc abstynencji w duchu wdzięczności za 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 07:15
"Tegoroczny sierpień pragniemy przeżyć w duchu wdzięczności Bogu za setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, dzięki której Polska zachowała niepodległość, a jednocześnie uratowała Europę przed bolszewicką bezbożną ideologią" - informuje Konferencja Episkopatu Polski i zachęca do powstrzymania się od spożywania alkoholu. 
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą Warszawską
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą WarszawskąFoto: Wikipedia/Centralne Archiwum Wojskowe/domena publiczna

Jak przekonuje w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, pamięć o zwycięzcach z 1920 roku to nasz patriotyczny obowiązek, a także powód do dumy i do gorliwej walki z wadami narodowymi.

shutterstock kościół free zwierzyniec free roztocze free 1200
#WakacyjneMsze. Rzecznik KEP zachęca do publikacji zdjęć z odwiedzanych kościołów i kaplic

"Dobrowolna abstynencja od alkoholu, podjęta w sierpniu przez dorosłych, jest wymownym świadectwem troski o trzeźwość polskiego narodu. To świadectwo z pewnością pomoże wielu osobom uwikłanym w pijaństwo i alkoholizm wrócić na drogę wolności. Jest to też cenny przykład dawany dzieciom, pokazujący im, że można cieszyć się życiem bez substancji, które oszukują i zabijają na raty" - czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Powszechny problem

Zespół podkreśla, że problemy alkoholowe dotykają większości Polaków, a rokrocznie przez legalnie sprzedawany alkohol umiera kilkanaście tysięcy Polaków. Jak dodaje, problem jest lekceważony.

"Chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu jako wyraz dobrego świętowania i udanej zabawy. Chore jest prawo, które umożliwia promowanie pijackiego stylu życia" - czytamy w Apelu podpisanym przez bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu.

Cierpienie dzieci

Biskup Tadeusz Bronakowski w szczególny sposób zwraca uwagę na sytuację polskich dzieci, które drastycznie cierpią z powodu pijaństwa i nałogów rodziców, stąd hasłem przewodnim miesiąca będzie: "Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach".

niemowle_free_1200.jpg
Rzecznik Episkopatu: biskupi popierają inicjatywy zmierzające do ochrony życia od poczęcia

"W rodzinach z problemem alkoholowym cierpią wszyscy - i ci, którzy nadużywają alkoholu, i ci, którzy pozostają z nimi w bliskim kontakcie" - podkreślają autorzy Apelu.

Czytaj także:

Zespół Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przypomina, że małżeństwo i rodzina to pierwsze i najważniejsze środowisko troski o trzeźwość, jak również pierwsza i najważniejsza szkoła wychowania do trzeźwości.

Odpowiedzialność szkoły

Rodzinę powinna w tym wspierać szkoła.

"Dlatego priorytetem odpowiedzialnych nauczycieli i wychowawców jest wychowywanie dzieci i młodzieży w oparciu o wartości chrześcijańskie. To nie przekaz wiedzy, lecz tworzenie pozytywnych więzi, ukazywanie konstruktywnych wzorców oraz norm postępowania jest warunkiem skuteczności programów profilaktycznych" - czytamy w dokumencie.

Zdaniem członków Zespołu abstynencja dzieci powinna być również troską instytucji państwowych i samorządowych, dlatego nie powinny zgadzać się na reklamę alkoholu.

kościół f 1200.jpg
Kościół podejmuje post w intencji przezwyciężenia epidemii koronawirusa

Pomoc duszpasterzy

Autorzy dokumentu piszą, że o trzeźwość dzieci powinien zadbać także Kościół.

"Zadaniem duszpasterzy jest pomaganie wychowankom, by wzrastali w mądrości i łasce u Boga i u ludzi. Rolą kapłanów jest także konsekwentne zapobieganie wszelkim, a nie tylko niektórym zachowaniom, które są szkodliwe dla dzieci i młodzieży" - dodaje zespół Konferencji Episkopatu Polski.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bp Jerzy Mazur: domy rodzinne powinny stawać się domowymi kościołami

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 06:51
W Wielki Czwartek w Kościele katolickim rozpocznie się Triduum Paschalne. Treścią liturgii będzie misterium Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. - Niech nasze domy staną się w tych dniach Wieczernikiem – powiedział PAP bp Jerzy Mazur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Gądecki na Jasnej Górze: ojczyznę trzeba budować na czymś więcej niż tylko na konsumpcji

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 22:45
- Ojczyznę trzeba budować na czymś więcej niż na pragnieniu rozwoju gospodarczego, konsumpcji i gonitwie za pieniędzmi - powiedział na Jasnej Górze w Częstochowie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń