X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ponad pół miliona Polaków za granicą uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 04:44
Ponad pół miliona Polaków przebywających za granicą będzie uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich. Tylko przed drugą turą do spisów wyborców prowadzonych przez konsulów na całym świecie dopisało się ponad 150 tysięcy osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ASkwarczynski/Shutterstock

To grupa wyborców, którzy nie głosowali 28 czerwca lub chcących zmienić swój obwód głosowania. Rejestracje dokonane przed pierwszą turą pozostają ważne. A dziś o północy mija termin na dopisanie się do spisu wyborców w krajach, w których dopuszczono głosowanie osobiste. Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem systemu ewybory.msz.gov.pl., e-mailem, osobiście lub faksem.
Zdecydowana większość Polaków za granicą - ze względu na pandemię i decyzje poszczególnych państw - zagłosuje korespondencyjnie.

1200 koperta wybory.jpg
Głosowanie korespondencyjne w II turze wyborów. Dziś mija termin zgłoszeń

Rzecznik MSZ Monika Szatyńska-Luft powiedziała Polskiemu Radiu, że wszystkie pakiety wyborcze zostały wysłane, teraz placówki dyplomatyczne czekają na ich dostarczenie do wyborców i odesłanie do komisji.

- Wszystkie urzędy konsularne będą przyjmowały koperty zwrotne od operatorów pocztowych i kurierów do momentu zakończenia głosowania, czyli 12 lipca do 21.00 czasu miejscowego - zaznaczyła rzecznik resortu dyplomacji, dodając, że w przypadku obu Ameryk ten termin mija w sobotę, również o 21.00. Ze względu na różnicę czasu głosowanie jest tam przeprowadzane dzień wcześniej. 

Posłuchaj
00:28 10513865_2.mp3 Wybory prezydenckie za granicą - ponad pół miliona uprawnionych do głosowania (IAR) cz. 1

00:13 10513865_1.mp3 Wybory prezydenckie za granicą - ponad pół miliona uprawnionych do głosowania (IAR) cz. 2

Procedura głosowania

MSZ przypomina, że w przypadku niekompletnych pakietów wyborczych lub innych nieprawidłowości związanych z głosowaniem korespondencyjnym, należy niezwłocznie kontaktować się z daną placówką dyplomatyczną.

W niektórych krajach ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej umożliwia się osobiste dostarczenie koperty zwrotnej. Jak wyjaśnia MSZ, chodzi o te okręgi konsularne, w których konsulowie nie wydali obwieszczeń wykluczających możliwość osobistego zwrotu pakietu wyborczego. W takiej sytuacji wyborca osobiście bądź za pośrednictwem innej osoby może dostarczyć kopertę zwrotną do urzędu konsularnego do 10 lipca, bądź 12 lipca do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Czytaj także:

Czwartek jest również ostatnim dniem na złożenie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania na polskich statkach morskich.

pkr

Czytaj także

Zagłosowało ponad 64 proc. Polaków

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 21:01
Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 64,3 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos przeprowadzonego w 90 proc. komisji wyborczych. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 48,96 proc., a w drugiej - 55,34 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKW ostrzega przed fałszywymi komunikatami ws. II tury wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:33
"Jeśli głosowałeś w I turze na Dudę, to nie musisz już iść na głosowanie, ponieważ wygrał I turę. Głosy automatycznie się przenoszą. W II turze głosują tylko ci, którzy zaznaczyli innych kandydatów" – informacje tej treści publikują w mediach społecznościowych politycy i sympatycy opozycji. "To fałszywa informacja" - ostrzega PKW i zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.
rozwiń zwiń