Frekwencja do godz. 12. Państwowa Komisja Wyborcza podała nowe dane
- Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.
2020-07-12, 13:30
- PKW poinformowała, że frekwencja na godz. 12 wyniosła 24,73 proc.
- Najwięcej uprawnionych poszło oddać głos w woj. mazowieckim
- Najniższa frekwencja, podobnie jak dwa tygodnie temu, była w woj. opolskim
Powiązany Artykuł
Szefowa KBW: zachęcamy do obserwowania wyborów
Czytaj także:
- Szef PKW apeluje do wyborców o zachowanie wymogów sanitarnych
- Przewodnicząca KBW: głosowanie przebiega spokojnie
- Marszałek Sejmu liczy na wysoką frekwencję w wyborach prezydenckich
Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12 na podstawie danych otrzymanych od 25 423 obwodowych komisji wyborczych spośród ogólnej liczby 25 423 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.
- W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 12 w dniu 12 lipca 2020 roku - liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 147 064 osoby. Wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 24,73 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - powiedział przewodniczący PKW.
Powiązany Artykuł
Policja: niemal 280 incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej
- Nie mamy żadnych informacji, które ewentualnie miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej. Ale to na godz. 13.40. Miejmy nadzieję, że nie będzie żadnych zdarzeń, które by powodowały konieczność przedłużenia ciszy wyborczej - powiedział przewodniczący PKW.
REKLAMA
Gdzie najwyższa frekwencja?
Marciniak podał, że najniższą frekwencję odnotowano w województwie opolskim (21,60 proc.). Zaraz przed nim uplasowało się województwo lubuskie z frekwencją na poziomie 22,71 proc., trzecie od końca jest na razie województwo wielkopolskie - 23,36 proc.
Posłuchaj
PKW: frekwencja do godz. 12 - 24,73 proc. - relacja Dawida Grygorcewicza (IAR) 0:46
Dodaj do playlisty
- Jeżeli chodzi o informację na temat wybranych miastach, tych największych, to pierwsze miejsce zajmuje Warszawa - 28,72 proc., drugie miejsce Zielona Góra - 28,17 proc., a trzecie Toruń - 28,01 proc. Jeżeli chodzi o najniższą frekwencję, to ostatnie miejsce zajmuje Gdańsk z frekwencją 21,37 proc., drugie miejsce od końca Rzeszów - 23,95 proc., a trzecie Gorzów Wlkp. - 26,10 proc. - wskazał szef PKW.
Jak poinformował Marciniak, z dokonanych zgłoszeń wynika, że o 150 tys. osób wzrosła liczba wyborców wyrażających chęć głosowania za granicą korespondencyjnie lub bezpośrednio. - To jest tak o 25-30 proc. więcej, niż w pierwszej turze - podkreślił szef PKW.
Nietypowe zdarzenia
- Jeśli chodzi o porządek, nie mieliśmy żadnych informacji, że nietypowe zdarzenia miały miejsce, poza informacjami pojedynczymi, że gdzieś była nieostemplowana karta - powiedziała przewodnicząca przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
REKLAMA
Przy okazji zaapelowała do wyborców, by zwracali uwagę, czy karty do głosowania mają pieczęć obwodowej komisji wyborczej. - Jeśli takiej (pieczęci - red.) nie ma, trzeba zwrócić się do komisji, aby taką kartę wydała. I taką informację mamy, że ta świadomość wśród wyborców jest dosyć duża i sami potrafią to zauważyć - stwierdziła.
Pietrzak przypomniała również, że karta do głosowania dla wyborców, którzy głosują na terenie Polski ma ścięty prawy górny róg. Natomiast poza granicami kraju karta nie jest w ten sposób oznaczana. - To nie jest uszkodzona karta. Cały czas jeszcze do nas napływają takie zapytania, więc informuję: bez obaw, to nie jest uszkodzona, nieprawdziwa, nieważna karta - dodała.
Nowy rekord
Przed dwoma tygodniami (28 czerwca br.) w I turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Jak zaznaczył Marciniak, oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.
Pięć lat temu w II turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja 2015 r., frekwencja na godz. 12 wyniosła 17,40 proc.
REKLAMA
pb
REKLAMA