X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sasin: czas rozprawić się z kolejną fałszywą informacją dystrybuowaną przez farmy trolli

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:27
"Czas rozprawić się z kolejną fałszywą informacją wykreowaną przez polityków opozycji i dystrybuowaną przez farmy trolli. Zabawne, że na jej podstawie można by też oskarżyć prominentnych polityków PO" - napisał na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Sasin podkreślił, że wpisanie go do rejestru nie oznacza, że stał się współwłaścicielem 16 spółek
Sasin podkreślił, że wpisanie go do rejestru "nie oznacza, że stał się współwłaścicielem 16 spółek"Foto: East News/Beata Zawrzel
shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
MF: system CRBR znów działa. 17 lipca upływa ważny termin dla części spółek

Sasin nawiązał do swojej publikacji na Facebooku dotyczącej wpisywania "ministra Aktywów Państwowych, a także innych osób do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych". Podkreślił, że wpisanie go do rejestru "nie oznacza, że stał się współwłaścicielem 16 spółek".

Czytaj także:

"Podobnie jak współwłaścicielem 27 spółek (np. Międzynarodowych Targów Poznańskich czy Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych) NIE stał się prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz NIE stała się współwłaścicielką 26 podmiotów (np. gdańskiej Areny czy Portu Lotniczego w Gdańsku), a prezydent Łodzi Hanna Zdanowska - 13 firm (w tym Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Aquaparku czy ogrodu zoologicznego)" - napisał wicepremier. "Znaczy to tylko tyle, że organy tych podmiotów postanowiły zgłosić do Rejestru Beneficjantów Rzeczywistych te właśnie osoby" - wskazał.

startup przedsiębiorca biznes 1200.jpg
Uwaga przedsiębiorcy. Zmienia się termin zgłoszeń do nowego rejestru

"Osoby te reprezentują Skarb Państwa"

Według Sasina do rejestru został wpisany wicepremier i prezydenci miast, ponieważ "podmioty te przyjęły po analizach prawnych interpretację, że w ich przypadku właśnie te osoby są, zgodnie z definicją prawną, Beneficjentami Rzeczywistymi". "Jacek Sasin, jako minister aktywów, który reprezentuje Skarb Państwa (w przypadku spółek Skarbu Państwa), prezydenci miast jako nadzorcy mienia komunalnego (w przypadku firm komunalnych)" - dodał.

Podkreślił, że nawet w przypadku przyjęcia takiej interpretacji, "osoby te, jako organy, nie działają we własnym imieniu czy na własną rzecz", a reprezentują Skarb Państwa.

Czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych został utworzony, by przeciwdziałać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Obowiązek budowania rejestru został nałożony na wszystkie kraje Unii Europejskiej. CRBR to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką (beneficjenci rzeczywiści).

Obowiązek zgłoszenia i aktualizacji danych do CRBR mają: spółki jawne, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki proste spółek akcyjnych (od 1 marca 2021 r.), spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych. Każda spółka we własnym zakresie wskazuje beneficjenta rzeczywistego na podstawie statutu, rejestru lub umowy spółki.

Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące Rejestru.

pb

Czytaj także

Minister finansów: mamy szansę wyjść dość gładko ze spowolnienia gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 07:50
Zdaniem szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego, Polska może "już w przyszłym roku znaleźć się w tym samym miejscu, w którym była przed pandemią".
rozwiń zwiń