more_horiz
Wiadomości

Bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. Jacek Czaputowicz spotkał się z szefem MSZ Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 21:00
Sprawy bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej zdominowały rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy w Warszawie. Ministrowie Jacek Czaputowicz i Dmytro Kułeba omawiali też kwestie historyczne.
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro KulebaFoto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj
00:28 10544727_1.mp3 Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski o Ukrainy (IAR)

 

Po rozmowie Jacek Czaputowicz mówił, że zapewnił ministra spraw zagranicznych Ukrainy o polskim wsparciu w kwestii agresji rosyjskiej.

pap_1200 ukraina.jpg
"To nie jest przełom". Ekspert o porozumieniu dotyczącym całkowitego przerwania ognia na Ukrainie

Szef polskiej dyplomacji przekazał, że Polska niezmiennie popiera integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy w granicach uznawanych na arenie międzynarodowej, także w kontaktach zagranicznych. 

Jacek Czaputowicz wyraził również nadzieję, że zawieszenie broni na wschodniej Ukrainie będzie respektowane.

"Konflikt rosyjsko-ukraiński powinien zostać zakończony drogą pokojową"

Dyplomata dodał, że konflikt rosyjsko-ukraiński powinien zostać zakończony drogą pokojową i dzięki działaniom dyplomatycznym. Szef polskiej dyplomacji zapewnił też, że Polska będzie wspierać Ukrainę na forum Unii Europejskiej.

Minister mówił też, że jednym z tematów rozmów były kwestie historyczne. Opowiadamy się rozwiązaniem kwestii historycznych między Polska a Ukrainą w oparciu o prawdę historyczną - podkreślił szef polskiego MSZ.

Czytaj również:

Jak ocenił również, polskie władze chcą, by swoją działalność wznowiła komisja historyczna i współpraca odpowiednich resortów, a także by prowadzone były badania, które umożliwią ocenę wspólnej, także tragicznej historii, aby nie była ona przeszkodą we współpracy obu państw i społeczeństw.

Podziękowania dla Polski

Minister Dmytro Kułeba podziękował za wsparcie, jakie Polska udziela Ukrainie. - Wyraziłem wdzięczność za konsekwentne wsparcie, którego Polska udziela Ukrainie w Unii Europejskiej i w NATO, w szczególności za zdecydowane wsparcie w zdobyciu statusu partnera rozszerzonych możliwości NATO - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Minister Dmytro Kułeba dodał, że sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane oraz, że Ukraina liczy na Polską pomoc w rozwiązaniu konfliktu. Jak poinformował, Kijów ma zamiar utworzyć międzynarodową platformę do negocjacji i rozmów nad deokupacją Krymu.

"Ukrainie zależy na kontynuacji współpracy gospodarczej z Polską"

Ukraina oczekuje - mówił Dmytro Kułeba - że Polska nie tylko będzie uczestniczyła w tym formacie, ale również, że będzie jednym z liderów tego procesu.

- Nasi polscy koledzy mają wszelkie możliwości i Polska stanowczo, konsekwentnie wspiera Ukrainę jeżeli chodzi o nieuznanie bezprawnej okupacji Krymu przez Federację Rosyjską - podkreślił ukraiński minister spraw zagranicznych.

Minister Dmytro Kułeba powiedział także, że Ukrainie zależy na kontynuacji współpracy gospodarczej z Polską oraz umożliwienia kontaktów międzyludzkich w dobie pandemii. Ukraiński dyplomata podkreślił, że należy zrobić wszystko, by ludzie mogli bezpiecznie podróżować w dobie kryzysu COVID-19.

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem