Szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski
Szefowie dyplomacji Litwy, Polski i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski. Ma to być nowy format współpracy tych trzech państw, nawiązujący do historii Unii Lubelskiej. W ramach porozumienia, Litwa, Polska i Ukraina chcą między innymi zacieśnić współpracę gospodarczą, wojskową i polityczną.
2020-07-28, 14:34
Decyzję o utworzeniu takiego formatu podjęli w Lublinie ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, Linas Linkevičius i Dmytro Kułeba. Szef polskiego MSZ-tu Jacek Czaputowicz zaznaczył na konferencji prasowej, że z czasem do Trójkąta Lubelskiego będą dołączały kolejne instytucje.
Powiązany Artykuł
Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy - Trójkąt Lubelski
Współpraca trójstronna pozwoli na rozwój partnerstwa w tej części Europy i skuteczniejszą walkę z pandemią koronawirusa, a także ma wesprzeć Ukrainę w jej aspiracjach europejskich i północnoatlantyckich.
Minister dodał, że państwa Trójkąta Lubelskiego będą także bliżej współdziałały na płaszczyźnie ekonomicznej.
Rozszerzenie współpracy wojskowej
Ważny elementem Trójkąta Lubelskiego ma być rozszerzenie współpracy wojskowej. Według litewskiego ministra Linasa Linkevičiusa będzie to "ważny geopolityczny sygnał" oraz wsparcie dla Ukrainy, którego ten kraj tak bardzo potrzebuje.
REKLAMA
- Bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. Jacek Czaputowicz spotkał się z szefem MSZ Ukrainy
- Rozejm trwał 20 minut. Ukraińskie wojsko ostrzelane w Donbasie
- Omawialiśmy dziś bieżące problemy. Sytuacja, która zaistniała, nie jest prosta. Nasze stanowisko w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy oraz dążeń tego państwa do euroatlantyckiej przestrzeni jest bardzo stanowcze - podkreślił szef litewskiej dyplomacji.
"Ważny element wzmocnienia Europy Środkowej"
Trójkąt Lubelski ma także pomagać Ukrainie w dołączeniu do NATO i Unii Europejskiej. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba mówił, że "to więcej niż wsparcie przyjacielskie, to wsparcie rodzinne", bowiem nie ma niczego bardziej naturalnego w tej części Europy niż sojusz tych trzech państw.
- Dzisiaj tworzymy Trójkąt Lubelski. Ten format będzie ważny elementem wzmocnienia Europy Środkowej, ale także Ukrainy, jako pełnoprawnego członka euroatlantyckiej wspólnoty narodów"- dodał minister spraw zagranicznych Ukrainy.
REKLAMA
Już teraz w Lublinie stacjonuje LITPOLUKRBRIG - to licząca ponad 4 tysięcy żołnierzy litewsko-polska-ukraińska jednostka woskowa. Ma ona wspierać "międzynarodowy wysiłek utrzymania pokoju".
kad
REKLAMA