X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dyrektor Muzeum II WŚ: na Westerplatte oczekiwałbym od prezydent Gdańska więcej ciszy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:25
- Przypomnę, że od roku 1926 to polski żołnierz jest na Westerplatte gospodarzem, a więc jest to powrót do głębokiej tradycji z okresu międzywojennego, krew żołnierza polskiego wsiąkła w tę ziemię. Nie widzę nic kontrowersyjnego w reakcji ministra - powiedział w Radiu Gdańsk dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki.
Pomnik Obrońców Wybrzeża w Gdańsku
Pomnik Obrońców Wybrzeża w GdańskuFoto: Patryk Kosmider/ Shutterstock

- Ze smutkiem przyglądam się tej całej sytuacji. (...) Zastanawiamy się nad tym, kto ma przygotować obchody, a nie nad tymi, którym powinniśmy oddać hołd. Westerplatte jest przecież symbolem, który powinien łączyć wszystkich Polaków wokół pamięci o najstraszliwszym konflikcie w historii cywilizacji, a my myślimy, kto akademię i uroczystości przygotuje. To mi się nie podoba. Jestem trochę zaskoczony reakcją pani prezydent miasta Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz - podkreślił w środę w Radiu Gdańsk dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki.


Posłuchaj
00:34 10547113_1.mp3 Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki: minister obrony narodowej wykonuje swoje obowiązki, bo to polski żołnierz jest gospodarzem na Westerplatte (Radio Gdańsk)

 

"Westerplatte powinno łączyć, a nie wywoływać konflikty polityczne"

Dyrektor MIIWŚ dodał, że minister obrony narodowej wykonuje swoje obowiązki.

- Przypomnę, że to polski żołnierz jest gospodarzem na Westerplatte od roku 1926, a więc jest to powrót do głębokiej tradycji z okresu międzywojennego, krew żołnierza polskiego wsiąkła w ziemię na Westerplatte, nie widzę nic kontrowersyjnego w reakcji ministra. To jest tak naturalne, a w związku z rozwiązaniami legislacyjnymi z zeszłego roku - również naturalne formalnie i prawnie, że oczekiwałbym od prezydenta naszego miasta więcej ciszy nad miejscem Westerplatte, więcej refleksji i zrozumienia dla tego ogromnego symbolu, a nie szukania konfliktów politycznych - tłumaczył Nawrocki.

plac solidarności shutterstock_254751094 kopia 1200.jpg
Historyk IPN: wszystko wskazuje na to, że strony się porozumiały w sprawie wystawy w Gdańsku

Nawrocki tłumaczył, że po deklaracji szefa MON i decyzji wojewody jest szansa, że uroczystości będzie przygotowywało państwo polskie, co podniesie prestiż wydarzenia. Jego zdaniem poszukiwanie konfliktu politycznego przez gdańskich samorządowców nie jest rzeczą nową.

- Widzimy, że w środowisku pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz jest deficyt doradców historycznych, bo co wielka rocznica historyczna, co wydarzenie, to jest pewien problem, często wynikający z nieporozumienia - ocenił Gość Dnia Radia Gdańsk.

Nawrocki podkreślił, że widzi, iż w środowisku gdańskich samorządowców nie ma historyków, czy ludzi, którzy rozumieją kwestie świadomości historycznej, czy pamięci i mogliby doradzić pani prezydent w takich kwestiach jak "że Westerplatte powinno być objęte linią demarkacyjną w sporze politycznym. Że polski żołnierz jest gospodarzem na Westerplatte, a nie gościem, a państwo polskie powinno przygotowywać uroczystości. To są rzeczy naturalne i mam nadzieję, że gdański samorząd w końcu to zrozumie" - tłumaczył.

Budowa muzeum

Według Nawrockiego sytuacja prawna Westerplatte wynika wprost z zapisów specjalnej, dotyczącej tego miejsca ustawy. Dodał, że Muzeum II Wojny Światowej napisało pierwszy wniosek wobec działki nr 68, która obejmuje też teren Pomnika Obrońców Wybrzeża.

- Czekamy na decyzję wojewody pomorskiego. Jeśli taką decyzję podejmie z rygorem natychmiastowej wykonalności, to w pierwszej połowie sierpnia MIIWŚ w Gdańsku stanie się właścicielem tej działki, więc wszystko w rękach pana wojewody - powiedział w radiu Nawrocki.

Dyrektor dodał, że obecnie Westerplatte nie wygląda na zadbane miejsce pamięci o najważniejszym konflikcie w historii cywilizacji. - Tam wybudujemy prawdziwe muzeum. Jest cała koncepcja, założenia programowe przyszłego muzeum, które zostały wypracowane w gronie fachowców - powiedział gość Radia Gdańsk.

Podczas rozmowy Nawrocki powołał się też na badania dotyczące świadomości Polaków ws. Westerplatte.

- Badania mówią, że Polacy mają wyobrażenie, iż na Westerplatte zdarzyło się coś ważnego, ale nie potrafią często umotywować dlaczego. Około 50 proc. Polaków nie jest w stanie wskazać dowódcy obrony Westerplatte, czy dni trwania oporu we wrześniu 1939 roku  - stwierdził Nawrocki na antenie Radia Gdańsk.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Dulkiewicz zaprasza papieża na cudze uroczystości. NSZZ "Solidarność" odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 13:48
- Od zapraszania na urodziny NSZZ "Solidarność" jest NSZZ "Solidarność" - w ten sposób rzecznik związku Marek Lewandowski odniósł się do zaproszenia przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz papieża Franciszka na obchody 40. rocznicy Porozumień Gdańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Gdańsk: magistrat odmówił współpracy ze znanym piekarzem, który poparł Andrzeja Dudę

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 21:32
Gdański magistrat odmówił współpracy ze znanym piekarzem Grzegorzem Pellowskim po tym, jak poparł on w mediach społecznościowych ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę - poinformowało w piątek Radio Gdańsk.
rozwiń zwiń