X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Program oficjalnych obchodów i harmonogram uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 06:30
Oficjalne obchody rocznicowe rozpoczną się wcześniej, bo już 30 lipca. W czwartek powstańcy spotkają się z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim. Główne uroczystości zaplanowano na sobotę 1 sierpnia. Punktem kulminacyjnym, jak co roku, będzie godzina "W". O 17:00 Warszawa zatrzyma się na chwilę.
Mieszkańcy Warszawy idą w Marszu Pamięci na cmentarz Powstania Warszawskiego, by upamiętnić cywilne ofiary powstania, w ramach trwających w stolicy obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego (zdj. arch.)
Mieszkańcy Warszawy idą w Marszu Pamięci na cmentarz Powstania Warszawskiego, by upamiętnić cywilne ofiary powstania, w ramach trwających w stolicy obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego (zdj. arch.)Foto: PAP/Tomasz Gzell
  • W sobotę warszawiacy znów zaśpiewają (nie)zakazane piosenki
  • O północy odbędzie się premiera spektaklu "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"
  • W niedzielę przejazd rowerami szlakiem batalionów AK "Czata 49" i "Miotła"

W czwartek o 11:00 odbędzie się spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim, podczas którego będzie miała miejsce uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez prezydenta RP.

Czytaj również:

Wydarzenie transmitowane będzie na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

duda_1200.jpg
Prezydent odznaczy powstańców warszawskich. W uroczystościach weźmie też udział Rafał Trzaskowski

Piątek

Godz. 10.30-11.30 - składanie kwiatów przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" Park im. Żołnierzy "Żywiciela" przy ul. ks. J. Popiełuszki

Godz. 16.00-20.00 - składanie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego Plac Krasińskich

Godz. 18.00 - uroczysta msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15
(wstęp z zaproszeniem) transmisja on-line: www.um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie

1 sierpnia - sobota

Godz. 08.30-10.00 - składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)

Godz. 09.00-12.00 - składanie kwiatów pod pomnikiem "Mokotów walczący – 1944" Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera

Godz. 10.00-12.00 - składanie kwiatów pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa ul. Dworkowa

Godz. 11.00-12.00 - składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego "Motyla" Park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego

Godz. 12.45-14.00 - składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich

Godz. 13.30-15.30 - składanie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej róg ulic Wiejskiej i J. Matejki

Godz. 16.00-17.15 - składanie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera"
Cmentarz Wojskowy na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1)

Godz. 17.00 godzina "W" – oddanie hołdu powstańcom Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach(wstęp z zaproszeniem)

transmisja on-line: www.um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie

Godz. 16.45-19.00 - składanie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim, pod pomnikiem "Polegli – niepokonani" Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli

Godz. 20.00-22.00 - Ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego ul. Bartycka

"Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"

O godz. 20.30 wyjątkowy koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ograniczona jest liczba uczestników. Udział w koncercie można wziąć po rejestracji na stronie rejestracja.1944.pl. Śpiewniki będą dostępne do pobrania na 1944.pl.

Wydarzenie transmitowane będzie w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Laurki_wysłane_do_Powstańców_BohaterON_2019-1200.jpg
Ruszyła V edycja akcji BohaterON. W tym roku kartki do powstańców wyślemy online

"Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"

W sobotę o północy "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Uroczysta premiera spektaklu teatralnego w reżyserii i wykonaniu Adama Woronowicza. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniem.

Planowana jest transmisja na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Spektakl będzie można zobaczyć jeszcze 2 i 3 sierpnia o 20.00.

Niedzielne uroczystości

Godz. 10.00 - uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego "Agatona" zbieg ulic Karowej i Browarnej (wstęp z zaproszeniem)
transmisja on-line: www.um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie

W niedzielę 2 sierpnia "Masa Powstańcza 2020", czyli przejazd rowerami szlakiem batalionów AK "Czata 49" i "Miotła". Start o godz. 17.00 w Parku Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Ograniczona jest liczba uczestników.

O godz. 18.00 zakończenie Zlotu Harcerskiego "Nasze pojutrze" - Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. W sobotę przypada 76. rocznica tego zrywu.

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą legendarnego "Bradla"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 17:00
W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą pułkownika Kazimierza Leskiego ps. "Bradl". Tablica zawisła na budynku siedziby Związku Powstańców Warszawskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Trzaskowski w kontrze do patriotów. Marsz Powstania Warszawskiego się nie odbędzie?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 01:00
Środowiska narodowe organizują 1 sierpnia Marsz Powstania Warszawskiego, któremu cyklicznie usiłują przeszkodzić władze Warszawy. O problemie zrobiło się głośno, kiedy do mediów dostała się wiadomość o tym, że decyzję w tej sprawie podejmowała urzędniczka Ewa Gawor, były pracownik milicji i PRL-owskiego MSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna edycja akcji BohaterON. Agnieszka Łesiuk-Krajewska: łączymy pamięć z pomocą

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:20
- Chcemy ludzi jeszcze bardziej zaangażować, żeby nie tylko wysłali indywidualny hołd poprzez kartkę, ale dali coś od siebie, mogli realnie pomóc naszym bohaterom za naszą sprawą - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska z BohaterON, projektu mającego na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń