X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ruszyła V edycja akcji "BohaterON". Gliński: powstańcy to dla nas symbol najważniejszych wartości

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 15:21
- Powstanie Warszawskie i powstańcy warszawscy to symbol tych najważniejszych wartości dla naszej wspólnoty - powiedział w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na konferencji inaugurującej V edycję ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!".
Od lewej: Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Zofia Czekalska ps. Sosenka  oraz wicepremier Piotr Gliński
Od lewej: Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Zofia Czekalska ps. Sosenka oraz wicepremier Piotr GlińskiFoto: Mat. prasowe

- Każda wspólnota potrzebuje wartości - i to jest może najważniejsze dla wspólnoty - wartości w świecie, który charakteryzuje się wielkim deficytem wartości, relatywizmem aksjologicznym. W świecie, w którym dominuje postprawda, może szczególnie te wartości są najcenniejsze i najważniejsze - ocenił wicepremier Piotr Gliński.

Podkreślił, że Powstanie Warszawskie i powstańcy warszawscy to "jest właśnie symbol tych najważniejszych wartości dla każdej wspólnoty". - Dlatego tak cenne są tego typu akcje, dlatego tak cenne jest podkreślanie tego, że my mamy wielki dług wobec powstańców warszawskich, wobec Powstania Warszawskiego. Darzymy ich wielkim szacunkiem i ta akcja, to działanie wyraża ten szacunek i ukłon całej naszej wspólnoty wobec naszych bohaterów (...) Bo to jest właśnie czymś, bez czego wspólnota by funkcjonować nie mogła - mówił szef resortu kultury.

1200_Gliński_TT.jpg
Minister kultury: widowisko "Wdzięczni Bohaterom" będzie miało szczególny charakter

Gliński zwrócił uwagę, że "ten szacunek wyraża pewną hierarchię spraw". - Takie uroczystości są bardzo wzruszające, bo podkreślają to, co są najważniejsze. Szczególnie dla młodych pokoleń. Dla mnie jest to osobiście wzruszająca chwila. Jest tu kolega mojej mamy z batalionu "Żośka" - powiedział wicepremier.

"Pierwszy krok milowy w odzyskiwaniu pamięci"

Wicepremier przypomniał, że powołanie do życia Muzeum Powstania Warszawskiego przez śp. Lecha Kaczyńskiego to był "pierwszy krok milowy w odzyskiwaniu tej pamięci i w odzyskiwaniu tych właściwych wartości, tych właściwych hierarchii, tego właściwego porządku spraw".

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego kampanii "BohaterON – włącz historię!" Agnieszka Łesiuk-Krajewska przypomniała, że akcja rozpoczęła się przed 6 laty w szpitalach, gdzie dzieci wykonały pierwsze kartki dla powstańców. - I to one stały się inspiracją do dalszych działań - wyjaśniła.

- Spotkaliśmy się dzisiaj, aby zainaugurować już 5. edycję "BohaterONu" - największej kampanii społecznej z zakresu edukacji historycznej w Polsce. Kampanii, która połączyła pokolenia i dała możliwość okazania pamięci indywidualnej powstańcom warszawskim - podkreśliła Łesiuk-Krajewska. - To również setki tysięcy uczniów, którzy wzięli udział w naszych działaniach edukacyjnych, a powstańcy otoczeni zostali przez nas pomocą - dodała.

Poinformowała, że w trakcie ubiegłorocznej IV edycji akcji wysłano do powstańców ponad 317 tys. kartek i listów. - A łącznie takich kartek i listów od czasu, kiedy rozpoczęliśmy akcję "BohaterON" powstańcy otrzymali ponad 830 tys. To jest korespondencja nie tylko z Polski, ale również z całego świata - mówiła.

Zwróciła uwagę, że w działaniach edukacyjnych w ramach kampanii "BohaterON – włącz historię!" wzięło udział ponad 800 tys. uczniów i kilka tys. nauczycieli.

Bony dla powstańców 

- Nasza kampania to też pomoc. Na co dzień dostarczamy obiady, remontujemy mieszkania, opłacamy rehabilitację czy też leki - wyjaśniła. Przypomniała, że na Święta Bożego Narodzenia dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej każdy powstaniec otrzymał bon o wartości 250 zł, a podczas epidemii "każdy mieszkający w Polsce powstaniec o trzymał paczkę ochronna z maseczkami, rękawicami i płynem do dezynfekcji".

- Wartość przeznaczonych środków na pomoc powstańcom to blisko 1 mln zł - zaznaczyła Łesiuk-Krajewska.

Ambasadorzy kampanii Antoni Pawlicki, Maciej Musiał i Magdalena Różczka z Agnieszką Łesiuk-Krajewską

Fot: materiały prasowe

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego kampanii "BohaterON – włącz historię!" zapowiedziała, że w tym roku nastąpiły duże zmiany, ponieważ kartkę do powstańców "będzie można wysłać tylko online i to odpłatnie". - Będziemy mogli wybrać kwotę zaangażowania, wybierając kartkę brązową w kwocie 10 zł, srebrną - 50 zł i złotą - 100 zł. Te kartki zostaną potem wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do powstańców - wyjaśniła.

- Taka kartka odpłatna ma podwójną moc w tym roku. Będzie indywidualnym oddaniem hołdu naszym bohaterom, a jednocześnie osobistym wkładem w pomoc bezpośrednią - podkreśliła Łesiuk-Krajewska.

Partnerami Strategicznymi V edycji kampanii "BohaterON – włącz historię!" są PKN ORLEN i POLREGIO. Do grona Partnerów należą: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy LOTTO, Polskie Line Lotnicze LOT, POLREGIO, PGE Polska Grupa Energetyczna, Platige Image, Polskie Radio i Telewizja Polska.

Uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego

BohaterON – włącz historię! to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX wieku. Kampania jest realizowana od 2016 roku zgodnie z hasłem Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nazwa projektu stanowi połączenie dwóch słów – polskiego "bohater" oraz angielskiego "ON", czyli "włączyć". Angielskie "ON", zapożyczone z popularnego przymiotnika "on-off", dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację na komputerze, w telewizji bądź na tablecie.

Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 76 lat temu gen. Tadeusz Komorowski wydał decyzję

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 08:00
31 lipca 1944 roku, gen. Tadeusz Komorowski "Bór", dowódca Armii Krajowej, wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" – głosiło wezwanie.
rozwiń zwiń