X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: to szczególny dzień nie tylko dla warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:39
- Bardzo się cieszę, że bardzo wiele osób z całej Polski przyjeżdża do Warszawy specjalnie 1 sierpnia po to, żeby czcić pamięć powstańców, żeby wspominać Powstanie Warszawskie, ten wielki wolnościowy zryw - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prezydent Andrzej Duda.

Trwają uroczystości związane z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W obchodach bierze udział prezydent Andrzej Duda, który rano złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego.

powstanie serwis 1200.jpg
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii

Prezydent bierze udział w uroczystościach rocznicowych

Przed południem prezydent udał się na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, gdzie odbywał się koncert uliczny zespołu Ferajna z Hoovera.

- To jest nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla wszystkich Polaków bardzo szczególny dzień. Wiele osób specjalnie przyjeżdża do stolicy po to, żeby właśnie 1 sierpnia tutaj być, śpiewać razem, czcić razem pamięć powstańców warszawskich, tych wszystkich, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego, także ludności cywilnej. Bardzo ważny dzień. Chwała bohaterom - mówił w rozmowie z reporterem Polskiego Radia 24 prezydent Andrzej Duda.

Czytaj również:

Prezydent w koncercie ulicznym Ferajny z Hoovera wziął czynnie udział, wspólnie z muzykami śpiewając piosenki. Przyznał, że jest parę takich utworów powstańczych, które zna na pamięć. - Powstanie Warszawskie, jego historia, wspomnienia żołnierzy, pamiętniki żołnierzy batalionu "Zośka" czy "Parasol", to były dla mnie bardzo ważne lektury mojej młodości, mojego dzieciństwa - podkreślił Andrzej Duda.

Przekazywanie pamięci

Prezydent odpowiedział także, jak - jego zdaniem - należy promować historię, przekazywać wiadomości o Powstaniu Warszawskim i bohaterstwie Polaków.

premier tt 1200.jpg
Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Przede wszystkim czcić tę pamięć i zapraszać do tego, byśmy czynili to jak najbardziej wspólnotowo, żeby na tych wszystkich uroczystościach było nas jak najwięcej. Bardzo się cieszę, że tak wiele osób z całej Polski przyjeżdża do Warszawy specjalnie 1 sierpnia po to, żeby czcić pamięć powstańców, żeby wspominać Powstanie Warszawskie, ten wielki wolnościowy zryw - odpowiedział Andrzej Duda.

Przed godziną 17 prezydent złoży wieniec na grobie generała Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego AK.

Powstanie Warszawskie symbolem męstwa

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. Powstanie nie osiągnęło celu wojskowego ani politycznego. Jednak do dziś jest dla Polaków symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność. W świadomości społecznej bywa uważane za powstanie narodowe.

W tym roku ze względu na epidemię uroczystości upamiętniające powstańców odbywają się w ograniczonej formie. Jak co roku w godzinę "W" zawyją syreny, a mieszkańcy Warszawy zatrzymają się w hołdzie bohaterom stolicy.

IAR, jmo

Czytaj także

Prezydent: rzeź Woli to ludobójstwo, o którym długo nie mówiono

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:55
Andrzej Duda złożył wieniec na ulicy Wieluńskiej 1, przy tablicy pamiątkowej ku czci dwóch i pół tysiąca Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego roku niemieccy okupanci wymordowali kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tej dzielnicy. Prezydent powiedział, że była to niewyobrażalna zbrodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiaty pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Prezydent i premier oddali hołd bohaterom

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:37
W piątek prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń