Prezydent: to szczególny dzień nie tylko dla warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków
- Bardzo się cieszę, że bardzo wiele osób z całej Polski przyjeżdża do Warszawy specjalnie 1 sierpnia po to, żeby czcić pamięć powstańców, żeby wspominać Powstanie Warszawskie, ten wielki wolnościowy zryw - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prezydent Andrzej Duda.
2020-08-01, 14:39
Trwają uroczystości związane z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W obchodach bierze udział prezydent Andrzej Duda, który rano złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego.
Powiązany Artykuł
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii
Prezydent bierze udział w uroczystościach rocznicowych
Przed południem prezydent udał się na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, gdzie odbywał się koncert uliczny zespołu Ferajna z Hoovera.
- To jest nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla wszystkich Polaków bardzo szczególny dzień. Wiele osób specjalnie przyjeżdża do stolicy po to, żeby właśnie 1 sierpnia tutaj być, śpiewać razem, czcić razem pamięć powstańców warszawskich, tych wszystkich, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego, także ludności cywilnej. Bardzo ważny dzień. Chwała bohaterom - mówił w rozmowie z reporterem Polskiego Radia 24 prezydent Andrzej Duda.
- Paweł Soloch: powstańcy mówią o wspólnocie i jedności. To jest lekcja z Powstania
- "Dowód męstwa i gotowości poniesienia ofiar w obronie ojczyzny". Premier o Powstaniu Warszawskim
Prezydent w koncercie ulicznym Ferajny z Hoovera wziął czynnie udział, wspólnie z muzykami śpiewając piosenki. Przyznał, że jest parę takich utworów powstańczych, które zna na pamięć. - Powstanie Warszawskie, jego historia, wspomnienia żołnierzy, pamiętniki żołnierzy batalionu "Zośka" czy "Parasol", to były dla mnie bardzo ważne lektury mojej młodości, mojego dzieciństwa - podkreślił Andrzej Duda.
Przekazywanie pamięci
Prezydent odpowiedział także, jak - jego zdaniem - należy promować historię, przekazywać wiadomości o Powstaniu Warszawskim i bohaterstwie Polaków.
Powiązany Artykuł
Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
- Przede wszystkim czcić tę pamięć i zapraszać do tego, byśmy czynili to jak najbardziej wspólnotowo, żeby na tych wszystkich uroczystościach było nas jak najwięcej. Bardzo się cieszę, że tak wiele osób z całej Polski przyjeżdża do Warszawy specjalnie 1 sierpnia po to, żeby czcić pamięć powstańców, żeby wspominać Powstanie Warszawskie, ten wielki wolnościowy zryw - odpowiedział Andrzej Duda.
Przed godziną 17 prezydent złoży wieniec na grobie generała Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego AK.
REKLAMA
Powstanie Warszawskie symbolem męstwa
Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. Powstanie nie osiągnęło celu wojskowego ani politycznego. Jednak do dziś jest dla Polaków symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność. W świadomości społecznej bywa uważane za powstanie narodowe.
W tym roku ze względu na epidemię uroczystości upamiętniające powstańców odbywają się w ograniczonej formie. Jak co roku w godzinę "W" zawyją syreny, a mieszkańcy Warszawy zatrzymają się w hołdzie bohaterom stolicy.
IAR, jmo
REKLAMA