I prezes SN porządkuje kwestie służbowych mieszkań dla sędziów
Dziewięciu nieorzekających sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku zajmuje służbowe lokale w Warszawie; nowa I prezes SN wezwała ich do oddania kluczy - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
2020-08-06, 07:49
"Dziewięciu nieorzekających sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku zajmuje służbowe lokale w Warszawie. Nowa I prezes SN wezwała ich do oddania kluczy. Mieszkania potrzebne są orzekającym. Lokatorzy jednak odmówili. Większość z nich uznała, że im się po prostu należą. Jeden powiedział, że się wyprowadzi za niespełna rok ‒ gdy dokończy remont domu. Małgorzata Manowska postanowiła więc wypowiedzieć zawarte wiele lat temu umowy" - czytamy w "DGP".
Powiązany Artykuł
I prezes Sądu Najwyższego: wymiar sprawiedliwości należy dalej reformować, sporo jest do zrobienia
Jak pisze "DGP", sami byli orzekający nie widzą podstaw, by je zwrócić.
- Chętnie zawsze będę starała się zapewnić możliwie najlepsze warunki sędziom SN, jednak może to mieć miejsce jedynie w granicach prawa ‒ mówi "DGP" Małgorzata Manowska.
Mieszkania dla sędziów
"DGP" przypomina, że sędziemu Sądu Najwyższego spoza Warszawy przysługuje mieszkanie w stolicy.
REKLAMA
"Do 2015 r. wewnętrzne przepisy wskazywały, że w takim lokalu mogą zamieszkiwać ‒ w zasadzie przez nieograniczony czas ‒ również sędziowie już nieorzekający. W 2015 r., już za kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf, regulacje zmieniono, ograniczając w ten sposób przekazywanie lokali w ręce osób nieorzekających. Ale sędziów w stanie spoczynku, którzy już mieszkania zajmowali, nie pozbawiono przywileju. W efekcie w 2020 r. spośród 19 mieszkań rodzinnych aż dziewięć zajmują osoby nieorzekające. Ponoszą jedynie realne koszty utrzymania lokali – czyli nie płacą np. do kasy SN za najem" - czytamy.
Powiązany Artykuł
Manowska: największym zagrożeniem dla niezależności SN jest wzajemna niechęć i podziały między sędziami
Trzymiesięczne wypowiedzenie
Według dziennika, 31 lipca 2020 r. I prezes wystosowała pisma wypowiadające umowy, na podstawie których sędziowie w stanie spoczynku użytkują służbowe mieszkania będące własnością SN.
REKLAMA
Wskazano w nich trzymiesięczny okres wypowiedzenia, tak aby sędziowie mieli możliwość uporządkować swoje sprawy.
fc
REKLAMA