Jaki procent Polaków deklaruje chęć walki za ojczyznę? Zobacz najnowsze wyniki badań

Prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Podobny procent naszego społeczeństwa jest za przywróceniem zasadniczej służby wojskowej oraz wprowadzeniem masowego przeszkolenia wojskowego.

2020-08-12, 16:11

Jaki procent Polaków deklaruje chęć walki za ojczyznę? Zobacz najnowsze wyniki badań
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/terytorialsi

To najważniejsze konkluzje z raportu "Bezpieczeństwo 2020 - obywatel a zagrożenia". Autorami raportu są Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS oraz portal Defence24.pl. Prezes portalu Piotr Małecki powiedział, że postawy proobronne Polaków od czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie nieco się zmieniły, ale nadal niemal 40 procent z badanych deklaruje chęć walki za ojczyznę.

Powiązany Artykuł

wot wojsko free armia free wp-mil-1200.jpg
Mobilne Zespoły Rekrutacyjne. WOT celują w bezpośredni kontakt z kandydatem

Raport pokazuje, że jesteśmy narodem, który na tle innych krajów chce się bronić i jest w stanie dużo poświęcić w sytuacji zagrożenia. Polacy są gotowi do poświęcenia zarówno majątku, jak i zdrowia oraz życia za ojczyznę.

Posłuchaj

Raport Bezpieczeństwo 2020-obywatel a zagrożenia (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Polacy chcą się angażować

Z raportu wynika również, że prawie połowa Polaków oczekuje od władz działań w kierunku zorganizowania przeszkolenia wojskowego. Marcin Duma z Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS uważa, że rządzący powinni wykorzystać te nastroje.

Według eksperta powinniśmy wziąć przykład z państw bałtyckich, które swój potencjał militarny dopełniają obywatelami, mającymi za sobą wojskowe doświadczenie. - Państwo ma pewien rynek obronny wśród naszych obywateli - powiedział Marcin Duma.

REKLAMA

IBRIS i portal Defence24.pl przebadali postawy proobronne i gotowość obywateli do zaangażowania się w walkę za ojczyznę w Polsce i sześciu krajach sąsiadujących. Badania wskazują, że polskie społeczeństwo wykazuje największą chęć - bo aż 36 procent badanych - do wstąpienia w szeregi struktur militarnych lub paramilitarnych w sytuacji realnego zagrożenia konfliktem.

Powiązany Artykuł

1200_WOT_TT.jpg
Żołnierze WOT na froncie walki z COVID-19. Szef MON: tytaniczna praca

Najgorzej pod tym względem wypadli Niemcy, gdzie gotowość walki za kraj deklaruje niespełna 11 procent społeczeństwa.

Czytaj także:

jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej