more_horiz
Wiadomości

Premier: chcemy wolności oraz demokracji na Białorusi, obiecujemy wsparcie całej UE

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 19:37
- Jako Polacy chcemy wolności oraz demokracji na Białorusi i obiecujemy wsparcie całej Unii Europejskiej - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Sytuacji na Białorusi ma być poświęcony planowany w formie wideokonferencji środowy szczyt Rady Europejskiej.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Hanna Bardo

Podczas wizyty w Katowicach Mateusz Morawiecki był pytany o poniedziałkową rozmowę z kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłaną Cichanouską. Jak mówił, dodawał jej otuchy i rozmawiał o dążeniach Białorusinów do wolności i demokracji. Szef rządu ocenił, że sytuacja na Białorusi jest bardzo dynamiczna, a Polska chciałaby w tym kraju "rzeczywiście wolnych i uczciwych wyborów".

Czytaj więcej
premier1200.jpg
Premier zapewnił Swiatłanę Cichanouską, że Białorusini mają wsparcie Polski

- Wspieramy w całej rozciągłości protesty obywatelskie na Białorusi. Wiemy doskonale, że Białorusini pragną prawdziwej demokracji i wolności. Tego na Białorusi brakowało - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier ocenił, że sytuacja w tym kraju się zmienia. Wspomniał o poniedziałkowej wizycie Alaksandra Łukaszenki w zakładach przemysłowych. - Do niedawna był to jego, można powiedzieć, bastion. Tymczasem został tam niemalże wykrzyczany, wygwizdany. Jednoznacznie powiedziano mu, co o nim myślą robotnicy białoruscy - wskazał premier, dodając, że postulaty wolności i demokracji płyną z wielu miejscowości na Białorusi.

Czytaj także: 

Międzynarodowa inicjatywa polskiego premiera

Mateusz Morawiecki przypomniał, że przed tygodniem zawnioskował o zwołanie specjalnego szczytu Rady Europejskiej na temat Białorusi i w poniedziałek zorganizowanie takiego spotkania w środę zapowiedział w rozmowie z nim szef RE Charles Michel. Z powodu epidemii będzie ono miało formę wideokonferencji.

- Będziemy omawiali sankcje, które powinny być nałożone na Białoruś, będziemy omawiali sytuację geopolityczną, stanowisko Unii Europejskiej. Oczywiście, my jednoznacznie jako Polacy chcemy wolności i demokracji na Białorusi i obiecujemy wsparcie - wsparcie całej Unii. Rozmawiałem o tym i z panią kanclerz Merkel, i z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i oczywiście kilkukrotnie z przewodniczącym Rady Europejskiej, a także z liderami Grupy Wyszehradzkiej - mówił premier.

Czytaj więcej
białorus armia_1200.jpg
Oddziały armii białoruskiej na granicach zachodnich. Łukaszenka ostrzega: są w pełnej gotowości bojowej

Jak ocenił, Cichanouska jest w niezwykle trudnym położeniu. - Wraz z wyrazami otuchy i podziwu dla pani Cichanouskiej i dla innych liderów opozycyjnych chcę przekazać słowa pozdrowienia dla całego narodu białoruskiego od narodu polskiego. Wierzymy, że ta walka o wolność i demokrację zakończy się sukcesem i że w sposób pokojowy, podkreślam - pokojowy - uda się przejść przez ten bardzo trudny okres - powiedział premier, deklarując, że Polska będzie robić wszystko, by dopomóc w tym procesie.

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem