Pierwszy polski laser. Sukces prof. Zbigniewa Puzewicza i jego naukowców
Dokładnie 57 lat temu - 20 sierpnia 1963 roku - uruchomiono pierwszy laser polskiej produkcji. Powstał on zaledwie dwa lata po światowym debiucie tego typu urządzeń.
2020-08-20, 01:16
Intensywne prace nad tą technologią w latach 60. były prowadzone na ówczesnym wydziale elektroradiotechnicznym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Uruchomiony na tej uczelni laser był gazowy, helowo-neonowy. Generował promienie podczerwone o długości fali 1,15 µm.
Powiązany Artykuł
Polski satelita w międzynarodowym programie. "Heweliusz" już od 6 lat bada przestrzeń kosmiczną
Grupą naukowców, która przyczyniła się do tego sukcesu, kierował profesor Zbigniew Puzewicz. Jeszcze w tym samym roku - również pod jego kierownictwem - powstał pierwszy laser na ciele stałym (rubinowy), a rok później, na jego bazie, pierwszy w Europie koagulator laserowy stosowany w okulistyce.
REKLAMA
Inżynier, profesor i wynalazca
Lasery, które powstały w zespole profesora Puzewicza wykorzystywane są nie tylko w medycynie, ale również w budownictwie, na przykład przy drążeniu tuneli. Urządzenia te stosuje się także w nauce i szkolnictwie.
Zbigniew Puzewicz urodził się 14 lutego 1930 roku w Wilnie. Był inżynierem i wynalazcą, profesorem nauk technicznych i nauczycielem akademickim. Jako naukowiec specjalizował się w technice mikrofalowej, elektronice kwantowej i technice laserowej.
Był pionierem zastosowania technologii laserowej w medycynie, gospodarce, a także w technice wojskowej. Kierował zespołami, które opracowały przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom i Piorun.
Puzewicz był również oficerem Wojska Polskiego oraz posłem na Sejm IX i X kadencji. Zmarł w Warszawie 29 marca 2018 roku.
REKLAMA
oprac. Robert Bartosewicz
REKLAMA