"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy". Debata historyków w Muzeum Józefa Piłsudskiego

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy" - to temat debaty historyków, która odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Była to część obchodów setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą. Bitwa, zwana Cudem nad Wisłą, toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

2020-08-20, 18:47

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy". Debata historyków w Muzeum Józefa Piłsudskiego
Prezes IPN Jarosław Szarek podczas debaty historyków "Bitwa Warszawska – wojna o wolność Europy" w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Organizatorami debaty były: Instytut Pamięci Narodowej, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Powiązany Artykuł

1200_Zadwórze_EN.jpg
"Niezwykłe bohaterstwo i wola walki". 100. rocznica "polskich Termopil"

Otwierając debatę, prezes IPN Jarosław Szarek przypominał, że Bitwa Warszawska dopiero od niedawna stała się jednym z fundamentalnych wydarzeń, które powróciły do społecznej świadomości.

REKLAMA

- Przez kilkadziesiąt lat ten temat nie był obecny w kraju, był spychany, marginalizowany, zafałszowany. Wreszcie możemy ukazywać pełną prawdę o tym największym zwycięstwie początku XX wieku, zwycięstwie, dzięki któremu przetrwaliśmy czasy II wojny światowej i czasy zniewolenia komunistycznego - powiedział.

Posłuchaj

Debata historyków - "Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy" (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Waga zwycięstwa

Podczas debaty naukowcy analizowali między innymi świadomość zagrożenia bolszewizmem w państwach Europy Zachodniej. Niemiecki historyk Wolfgang Templin przypominał, że na przykład w Niemczech panowały nastroje probolszewickie, ponieważ bolszewicy dawali oni nadzieję na unieważnienie ustaleń, które zapadły po zakończeniu I wojny światowej.

Powiązany Artykuł

Premier Morawiecki free tt kprm-663.jpg
Premier: naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy

Historyk tłumaczył, że dla ówczesnych Niemiec, Polska - taka, jaka powstała - nie mogła istnieć. Strategicznym celem Niemiec było stworzenie nowego porządku "antywersalskiego", a do tego celu najlepszym sojusznikiem strategicznym byli bolszewicy.

Czytaj także:

Z kolei profesor Grzegorz Nowik podkreślał, że w państwach Europy Wschodniej zdawano sobie sprawę z wagi wojny polsko-bolszewickiej i ewentualnego zwycięstwa Moskwy. - Wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że jeżeli padła by Warszawa, to następne będą Helsinki, Ryga i wszystkie inne państwa graniczne. Z zagrożenia zdawali sobie sprawę również Węgrzy - tłumaczył profesor Nowik.

Posłuchaj

Debata historyków - "Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy" (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

"Ocaliliśmy kolejne pokolenie"

- Zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą i w całej wojnie było nie tylko dla Polski nie do przecenienia - przypominał profesor Janusz Odziemkowski.  - 20 lat niepodległości. Gdyby nie było drugiej Rzeczypospolitej i jej dorobku, nie byłoby tego nowego pokolenia wykształconego i wychowanego w II Rzeczypospolitej, które wzięło na siebie ciężar tego, że nie stoczyliśmy się w nurt stalinizacji pierwszych lat PRL-u. Ocaliliśmy kolejne pokolenie, które stworzyło Solidarność - powiedział.

Powiązany Artykuł

bitwa warszawska 1920 NAC 1200.jpg
"Wojna Światów". Film o Bitwie Warszawskiej w Teatrze Polskim i w TVP

Historyk dodał, że również dzięki naszemu zwycięstwu dziś istnieje Litwa Łotwa Estonia.

Eksperci przypominali także, że zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w sierpniu 1920 roku przekreśliło plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej