more_horiz
Wiadomości

IMGW ostrzega przed upałami i burzami. Wydano alerty I i II stopnia

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 05:50
 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i upałami. Alerty nie obwiązują jedynie w woj.: podkarpackim, lubelskim, podlaskim, wschodniej części Mazowsza i woj. warmińsko-mazurskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SeraphP

Jak podaje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązują na obszarach: woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, w zachodniej części warmińsko-mazurskiego, w centralnej i zachodniej części Mazowsza, w centralnej i południowo-wschodniej Wielkopolski, oraz wschodniej i centralnej woj. dolnośląskiego.

Temperatura w większości regionów Polski ma oscylować w okolicach 30 stopni Celsjusza. Pojawi się natomiast także masa chłodniejszego powietrza, co może sprzyjać np. opadom - zapowiedziała synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk.

Posłuchaj
00:25 IMGW IAR 01.mp3 Małgorzata Tomczuk o burzach mogących towarzyszyć upałom (IAR)

- Z zachodu napłynie chłodniejszy front atmosferyczny i on będzie przemieszczać się w głąb kraju. Z frontem tym będą wiązać się burze i intensywniejsze opady. W burzach porywy wiatru mogą dochodzić do 90-100 kilometrów na godzinę. Te najgroźniejsze zjawiska mogą występować w pasie od Pomorza przez centralną Polskę po Opolszczyznę - wymieniła.

mężczyzna fontanna park upał 1200.jpg
IMGW ostrzega przed upałami. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Ostrzeżenia hydrologiczne oraz przed upałami i burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował również alerty hydrologiczne. Mają one związek z niskim poziomem wód w rzekach po obu stronach kraju. Chodzi o stan suszy hydrologicznej - pokreślił hydrolog IMGW Paweł Staniszewski.

Posłuchaj
00:18 IMGW IAR 02.mp3 Paweł Staniszewski o ostrzeżeniach hydrologicznych IMGW (IAR)

- Już prawie w połowie kraju mamy wystosowane takie ostrzeżenia. Przede wszystkim mówimy o zlewni całej Warty i dolnej Odry. Obecnie susza potęguje swe działania na wschodzie. Widzimy to w dolinach: Bugu, Narwi, Biebrzy oraz rzek na Mazurach - dodał hydrolog.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW na dziś dotyczą nadmiernych upałów i burzy z gradem. Wystosowano je wobec całej zachodniej i centralnej Polski. Alerty I stopnia dotyczą m.in. zachodniego Pomorza, województwa lubuskiego czy Małopolski. Ostrzeżenia II stopnia - Pomorza, Kujaw, Wielkopolski, województwa łódzkiego, aglomeracji warszawskiej czy Śląska.

Czytaj również:

Zaleca się śledzenie komunikatów

Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Natomiast ostrzeżenie II stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

noc 1200 shutterstock.jpg
Zapowiada się upalna noc. Temperatura znowu zaskakuje

IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

jmo

Zobacz także

Zobacz także