more_horiz
Wiadomości

Rusza XVII Festiwal Warszawa Singera. Bogata oferta kulturalna dostępna na żywo i online

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 09:27
Koncerty, spektakle i spotkania autorskie na żywo, jak również w przestrzeni wirtualnej - to czeka na publiczność podczas rozpoczynającego się Festiwalu Warszawa Singera. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście.
A poster advertising the 17th Jewish Culture Festival - Singers Warsaw.
A poster advertising the 17th Jewish Culture Festival - Singer's Warsaw.Foto: Photo: http://shalom.org.pl/en/dla-mediow/

Nie zabraknie koncertów kantoralnych, klezmerskich oraz popularnych żydowskich piosenek z ubiegłego stulecia. W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi kantor Yoni Rose z Niemiec, a w specjalnym występie on-line usłyszymy też nowojorskiego kantora Yaakova Lemmera oraz Nachmana Turgemana z Izraela

Warszawa Singera 1200.jpg
XVII Festiwal Warszawa Singera. "Kultura żydowska jest rozwibrowaną energią"
Posłuchaj
00:49 Warszawa Singera IAR woźniak.mp3 Rozpoczyna się 17. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Relacja Agaty Woźniak (IAR)

Bogata oferta muzyczna

Pieśni jidysz zaprezentuje grupa Preßburger Klezmer Band ze Słowacji, a muzykę filmową i teatralną z niedawno wydanej płyty "Rejwach" zespół KROKE. Dawne piosenki we współczesnych interpretacjach wykona Jan Emil Młynarski i jego Warszawskie Combo Taneczne. Ponadczasowe szlagiery, m.in. "Rodzynki z migdałami", "Rebeka", "Mein jidisze Mame", "Tak jak malował Pan Chagall" zagra skrzypek Vadim Brodski.

Warszawa Singera to także bogata prezentacja muzyki jazzowej. Wystąpią między innymi Włodek Pawlik oraz Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor, który zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera.

Czytaj również:

Kolejnym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockunas, litewski saksofonista i kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Na scenie znanego melomanom jazzu Klubu Pardon ToTu stworzą projekt muzyczny z Mikołajem Trzaską. Singer Jazz Festival zainauguruje laureat nagrody Grammy, pianista i kompozytor Włodek Pawlik.

Izaac Singer_1200x660.jpg
Isaac Bashevis Singer. Cząstka Warszawy pozostała w nim na zawsze

Gwiazdą wielkiego finału Festiwalu Warszawa Singera będzie Kayah, która wystąpi wraz z zespołem Transoriental Orchestra.

Teatr, debaty, historia, literatura, film

Jak co roku zespół Teatru Żydowskiego pokaże swoje najlepsze spektakle. Wieczorem (godzina 19.00) zobaczymy przedstawienie "Jak w przedwojennym kabarecie" w reż. Gołdy Tencer, a w kolejnych dniach: "Szabasową dziewczynę" Marcina Sławińskiego, "PeKiN" Agaty Biziuk czy "Balkon Goldy" Marty Miłoszewskiej.

Warszawa Singera to także debaty, spacery z historykami, spotkania literackie, pokazy filmów oraz zajęcia dla dzieci. Festiwal potrwa do 30 sierpnia.

Patronem medialnym wydarzenia jest Program 1 Polskiego Radia.

jmo

Zobacz także

Zobacz także