"Rzetelna informacja równie ważna, jak tlen dla człowieka". Krzysztof Czabański o serwisach dla Białorusi
Pełna, rzetelna informacja dla społeczeństwa jest tak samo ważna, jak tlen dla człowieka do życia – powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Od soboty na antenie Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie będzie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim.
2020-08-22, 06:03
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański pozytywnie ocenił decyzję Zarządu Polskiego Radia o utworzeniu serwisu informacyjnego w języku białoruskim. Powiedział, że rzetelna informacja jest niezwykle istotna przy walce z dyktaturą.
Posłuchaj
- Pełna, rzetelna informacja to dla społeczeństwa jest tak samo ważna, jak tlen dla człowieka do życia. Ja pamiętam z czasów "Solidarności" też nieprawdopodobną siłę takiej informacji w systemie totalitarnym, a Białorusini usiłują dyktaturę zrzucić i informacja w tej ich walce będzie miała wielkie, być może nawet decydujące znaczenie - podkreślił przewodniczący RMN.
Powiązany Artykuł
Polskie Radio - Serwisy specjalne dla Białorusi
Krzysztof Czabański dodał, że z uznaniem patrzy na decyzję Polskiego Radia dotyczącą emisji serwisów poświęconych obecnej sytuacji na Białorusi.
Posłuchaj
- Wielki zryw na Białorusi, prysł mit "Łukaszenki - gwaranta stabilizacji". "Białorusini pilnie potrzebują pomocy"
- Abp Kondrusiewicz: sytuacja na Białorusi napawa wielką trwogą, potrzeba rozmów, prawdy i modlitwy
- Tak jak kiedyś Radio Wolna Europa, czy wydawnictwa nielegalne w Polsce przyczyniły się do powstania "Solidarności" i w konsekwencji uzyskania przez Polskę niepodległości i wolności przez społeczeństwo, tak samo mam nadzieję, stanie się na Białorusi też. Przy pewnym udziale Polskiego Radia, znaczącym i mam nadzieję bardzo potrzebnym, użytecznym dla wszystkich obywateli Białorusi - ocenił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
Powiązany Artykuł
"Stworzono specjalne centrum pod Warszawą". Łukaszenka oskarża Polskę o wspieranie protestów
Kształtowanie tożsamości narodu białoruskiego
Polskie Radio dla Zagranicy jest anteną Polskiego Radia - medium publicznego - nadającą program o charakterze informacyjno-publicystycznym, stanowiący kanał komunikacji, dialogu i rozpowszechniania informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.
Po przełomie w 1989 r. Program dla Zagranicy zaczął funkcjonować w nowej rzeczywistości. W 1991 r. powstały redakcje litewska i ukraińska, a w 1992 r. : czeska, słowacka oraz redakcja białoruska, która była autorskim projektem profesor Niny Barszczewskiej - pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Program w języku białoruskim wypełnia lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi. W audycjach informujemy o łamaniu praw człowieka na Białorusi, braku poszanowania dla praw i swobód obywatelskich, funkcjonowaniu państwa Aleksandra Łukaszenki - ostatniej dyktatury w Europie.
Jako przeciwwaga w programie prezentowany jest demokratyczny model Unii Europejskiej, współpraca gospodarcza państw Europy Środkowo-Wschodniej, organizacje pozarządowe jako podstawa społeczeństwa obywatelskiego. Program tworzony i nadawany przez Polskie Radio dla Zagranicy w j. białoruskim, ma na celu popularyzację, utrwalanie i podnoszenie rangi tego języka wśród Białorusinów wobec wszechobecnego tam języka rosyjskiego, ma także wpływ na kształtowanie tożsamości narodu białoruskiego.
REKLAMA
Język białoruski został uznany przez UNESCO za jeden z języków zagrożonych wyginięciem. W ciągu dziesięciu lat, które minęły między dwoma ostatnimi spisami powszechnymi - od 1999 do 2009 roku - odsetek osób, które mówią po białorusku w domu, spadł na Białorusi z 37 do 23 proc. Liczba osób mówiących stale w tym języku obniżyła się od 2009 do 2012 z 5,8 do 3,9 procent.
Emisja: CET 15.30-16.00; 21.00-22.00 oraz powtórzenia w 24 godzinnej ramówce Wschód.
jmo
REKLAMA