Minister rodziny: celem na kolejne lata jest wzrost aktywności zawodowej seniorów
- Wskaźniki aktywności zawodowej osób przechodzących na emeryturę z roku na rok są coraz wyższe - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Wyzwaniem na kolejne lata jest doskonalenie programów senioralnych i nacisk na aktywność społeczną i zawodową osób starszych - podkreśliła.
2020-08-25, 14:50
Szefowa MRPiPS była jednym z uczestników panelu zorganizowanego pod hasłem "Seniorzy ważnym ogniwem gospodarki - polityka senioralna wyzwaniem dla rządzących", odbywającego się w ramach gdyńskiego III Forum Wizja Rozwoju.
Powiązany Artykuł
Rząd zaproponował wskaźnik waloryzacji na rok 2021. Emeryci i renciści mogą liczyć na kilkadziesiąt złotych podwyżki
Resort stawia na aktywność społeczną i zawodową
Marlena Maląg podkreśliła, że problemy demograficzne są jednym z wyzwań na najbliższe lata. Przypomniała, że rząd w 2018 r. opracował strategię polityki senioralnej, którą przyjęła Rada Ministrów. Zapowiedziała też, że jesienią zostanie zaprezentowana rządowa strategia demograficzna. Wyliczając systemowe wsparcie dla seniorów, minister wskazała m.in. na waloryzacje rent i emerytur i trzynastą emeryturę. Zaznaczyła, że zabezpieczono także pieniądze na wypłaty czternastej emerytury w 2021 r.
Czytaj także:
- Minister rodziny: wypłaty środków w ramach 500+ i 13. emerytury nie są zagrożone
- "Nasz program doprowadza do zmian". Zwiercan o polityce senioralnej
Minister wymieniła także program "Senior plus", dzięki któremu - jak mówiła - w latach 2015-2019 powstało 777 placówek dla seniorów. - Mamy też program Aktywność Społeczna Osób Starszych dla organizacji pozarządowych. Program odpowiada na potrzeby osób starszych, które chcą i mogą prowadzić aktywny tryb życia - mówiła Marlena Maląg. Przypomniała też o inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej powstania centrów usług społecznych. - Zostało zabezpieczone 100 mln zł na 30 pilotażowych centrów. Podpisaliśmy już umowy w Koszalinie i Elblągu - powiedziała.
Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że wyzwaniem na kolejne lata jest doskonalenie programów senioralnych i nacisk na aktywność społeczną i zawodową. - Wskaźniki aktywności zawodowej osób przechodzących na emeryturę z roku na rok są coraz wyższe - podkreśliła.
REKLAMA
Nowe technologie w służbie seniorom
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że sztandarowym programem realizowanym przez resort zdrowia jest finansowanie bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75 lat, wprowadzony w 2016 r. - Na początku na tej liście było kilkaset specyfików, w tej chwili mamy już półtora tysiąca. Z roku na rok zwiększa się liczba osób korzystających z tego programu. Wydaliśmy do tej pory ponad 2 mld zł na refundację leków dla seniorów, a skorzystało z nich ponad 2,8 mln seniorów - wskazała Józefa Szczurek-Żelazko.
Powiązany Artykuł
Szczepionki przeciw grypie na wrześniowej liście refundacyjnej? Jest deklaracja wiceministra zdrowia
Zwróciła uwagę, że obecna sytuacja związana z pandemią stawia nowe wyzwania. Podkreśliła, że seniorzy są grupą szczególnego ryzyka zachorowania i należy objąć ich szczególną opieką. W tym zakresie wskazała m.in. na opracowanie specjalnych wytycznych kierowanych do seniorów.
Wiceminister zdrowia zaznaczyła, że ochronie seniorów w czasie pandemii służyły także teleporady medyczne. - Służba zdrowia zmienia podejście do opieki nad seniorami. Chcemy wykorzystać nowe technologie, telemedycynę, sztuczną inteligencję w opiece nad seniorami - powiedziała wiceszefowa resortu zdrowia.
"Sektor srebrnej gospodarki rozwija się coraz lepiej"
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka wskazała z kolei na rozwijanie programu "Dostępność plus", który ma zapewnić likwidację barier architektonicznych m.in. dla seniorów. Zwróciła też uwagę na rozwój połączeń autobusowych, które – jak mówiła – służą zwiększeniu dostępności osób starszych.
REKLAMA
Czytaj także:
- Premier o Funduszu Dróg Samorządowych: zmieni obraz polskich powiatów i gmin
- "Nie zdążę". Wykluczenie komunikacyjne 14 milionów Polaków
Anna Gembicka podkreśliła, że seniorzy stanowią dużą część społeczeństwa i mają prawo do korzystania z usług publicznych. Jej zdaniem zmienia się podejście do seniorów jako konsumentów.
- Wcześniej, mam wrażenie, że ta grupa była niedoceniana, a teraz widać, że sektor srebrnej gospodarki rozwija się coraz lepiej. Wiele produktów czy usług zostaje dopasowanych do seniorów. Można wspomnieć o różnych portalach sprzedażowych, które np. przygotowują specjalne wersje strony internetowej, aby ona była łatwiejsza w odbiorze dla seniorów - wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Powiązany Artykuł
Pomoc dla seniora na wyciągnięcie ręki. Unikatowy projekt "Dobre Wsparcie"
Kilkanaście bloków tematycznych
Podczas III edycji Forum Wizja Rozwoju, które rozpoczęło się w poniedziałek w Gdyni, wystąpi ponad 450 prelegentów. Eksperci ze świata biznesu i polityki oraz przedstawiciele nauki dyskutują o problemach i o wyzwaniach, z którymi mierzy się dzisiejsza gospodarka.
Rozmowy odbywają się w panelach podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych, dotyczących m.in. edukacji zawodowej, energetyki, automatyzacji i robotyzacji polskiego biznesu, szeroko rozumianego rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu oraz inwestycji, takich jak np. przekop Mierzei Wiślanej czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
REKLAMA
mbl
REKLAMA