"Solidarność można okazać na różne sposoby". Premier zachęca do wsparcia Białorusinów

We wtorek na zdjęciu profilowym premiera Mateusza Morawieckiego na Facebooku pojawiła się nakładka "Solidarni z Białorusią".  "Ustawiając tę nakładkę pokazujemy, że wspólnie wspieramy walkę Białorusinów o demokratyczne, wolne państwo!" - napisał szef rządu. 

2020-08-25, 17:30

"Solidarność można okazać na różne sposoby". Premier zachęca do wsparcia Białorusinów
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: East News/REPORTER/Kamil Krukiewicz
  • Premier Mateusz Morawiecki zachęca, by okazać swoje wsparcie dla Białorusinów domagających się ustąpienia prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki
  • Szef rządu ustawił sobie na zdjęciu profilowym na Facebooku specjalną nakładkę
  • "Solidarność można okazywać na różne sposoby. 5-punktowy plan dla Białorusi, który zaproponowałem w zeszłym tygodniu, to błyskawiczna odpowiedź na zew wolności, jaki słyszymy ze wschodu" - napisał szef rządu
  • 14 sierpnia premier ogłosił program dla Białorusi, który obejmuje pomoc dla represjonowanych, ułatwienia przy wjeździe do Polski i dostępie do pracy, stypendia dla relegowanych, pomoc niezależnym mediom i polskim NGOs wspierającym społeczeństwo obywatelskie na Białorusi
  • Na jutro do KPRM zaprosił na rozmowy w sprawie sytuacji w tym kraju przedstawicieli opozycji. Spotkanie ma rozpocząć się w południe. Wezmą w nim udział przedstawiciele m.in. Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL-Koalicji Polskiej

Powiązany Artykuł

POLSKIE RADIO dla Bialorusi.jpg
Raport Białoruś - specjalny serwis PolskieRadio.pl

"Solidarność można okazywać na różne sposoby. 5-punktowy plan dla Białorusi, który zaproponowałem w zeszłym tygodniu, to błyskawiczna odpowiedź na zew wolności, jaki słyszymy ze wschodu. Ustawiając tę nakładkę pokazujemy, że wspólnie wspieramy walkę Białorusinów o demokratyczne, wolne państwo!" - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Nakładkę, oprócz napisu "Solidarni z Białorusią", tworzy także nieuznawana przez białoruskie prawo (używana przez tamtejszą opozycję) historyczna biało-czerwono-biała flaga Białorusinów.

We wcześniejszym wtorkowym tweecie szef polskiego rządu opowiedział się za sankcjami dla osób winnych "brutalnych pacyfikacji wolnościowych dążeń Białorusinów", jednak - jak podkreślił - sankcje te "nie mogą być wymierzone w całe społeczeństwo".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

"Solidarność nie pozwala stać bezczynnie". Premier przedstawił plan pomocy dla Białorusi

Polski program dla Białorusi

14 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił program dla Białorusi, który obejmuje pomoc dla represjonowanych, ułatwienia przy wjeździe do Polski i dostępie do pracy, stypendia dla relegowanych, pomoc niezależnym mediom i polskim NGOs wspierającym społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. Na środę do KPRM zaprosił na rozmowy w sprawie sytuacji w tym kraju przedstawicieli opozycji. Spotkanie ma rozpocząć się w południe. Wezmą w nim udział przedstawiciele m.in. Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL-Koalicji Polskiej.

Czytaj także: 

Od dnia wyborów z 9 sierpnia na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko sfałszowaniu wyników głosowania, które według oficjalnych rezultatów wygrał Alaksandr Łukaszenka, zdobywając ponad 80 proc. głosów. Dzień po wyborach ich zwyciężczynią ogłosiła się kontrkandydatka Łukaszenki, Swiatłana Cichanouska. Jej zdaniem wybory prezydenckie powinny zostać powtórzone.

Ofiary masowych protestów

Podczas protestów powyborczych w kraju co najmniej trzy osoby zginęły, a 200 zostało rannych. W ubiegłym tygodniu zatrzymano blisko 7 tys. osób; wiele brutalnie pobito. Jest kilkudziesięciu zaginionych.

W niedzielę w Mińsku odbyła się kolejna masowa manifestacja pod hasłem "Marsz Nowej Białorusi", miała ona te same postulaty, co rekordowy, kilkusettysięczny protest w Mińsku w ubiegłą niedzielę – uwolnienie więźniów politycznych i wszystkich zatrzymanych w czasie protestów, dymisja prezydenta Łukaszenki, przeprowadzenie nowych wyborów.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej