Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie. Lekturą "Balladyna"
W sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się 9. Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi ponad 60 aktorów, m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz i Rafał Zawierucha.
2020-09-01, 17:20
Powiązany Artykuł
Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie "Balladyny"
Nad całością wydarzenia będzie czuwał dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który zaprosił do współpracy dziewięciu reżyserów. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, za muzykę - Piotr Baron, a za scenografię Anna Mioduszewska.
- "Lektura klasyki literatury jeszcze silniej nas zjednoczy". Prezydent zachęca do Narodowego Czytania
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa konieczna jest rejestracja uczestników wydarzenia na stronie Narodowego Centrum Kultury, bo liczba miejsc jest ograniczona. Narodowe Czytanie "Balladyny" w Ogrodzie Saskim będzie też można śledzić za pomocą streamingu i w Polskim Radiu.
Prezydent Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęca do udziału w akcji. "Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy" - napisał prezydent.
REKLAMA
Posłuchaj
Zaznaczył, że bardzo mu zależy na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. "Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury »Balladyny« według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji - dodał w liście Andrzej Duda.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 r. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i polskie nowele.
pb
REKLAMA