Nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji. Zobacz, co się zmieniło

Przepisy dotyczące m.in. trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19 zostały zmienione. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał dwa rozporządzenia w tej sprawie.

2020-09-02, 13:55

Nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji. Zobacz, co się zmieniło
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Kateryna Ivaskevych

Powiązany Artykuł

Szkola nowy rok COVID pap 1200.jpg
Obostrzenia sanitarne i nowe reguły w czasie epidemii. Sprawdź, co muszą wiedzieć uczniowie i rodzice

Chodzi o rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, a także o rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. Rozporządzenia weszły w życie dzisiaj, tj. 2 września.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

koronawirus polska 1200 shutterstock.jpg
Mateusz Morawiecki: państwo polskie zdało egzamin w czasach koronawirusa

Posłuchaj

Rzecznik MZ o zmianach dot. izolacji i kwarantanny (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Co się zmieniło?

  • skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni
  • powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta
  • lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów
  • osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę

U osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych) czas izolacji może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia, do 20 dni. Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

Przepisy stanowią też m.in., że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zlecone przez lekarza leki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

REKLAMA

***

PAP/IAR/twitter.com
pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej