X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Robienie interesów z Rosją to zbrodnia". Premier o budowie Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 20:35
Do naszego wspólnego interesu należy to, aby przerwać Nord Stream 2 tak, by był to sygnał dla Rosji, aby nie niszczyła suwerenności Białorusi - mówił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że kontynuacja prac Niemiec i Rosji nad gazociągiem północnym to błąd ogromnego kalibru.
Prace przy budowie Nord Streamu 2 w pobliżu Zatoki Narewskiej
Prace przy budowie Nord Streamu 2 w pobliżu Zatoki NarewskiejFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock

- Do naszego wspólnego interesu należy to, aby przerwać Nord Stream 2 i to będzie na pewno zauważone w Rosji i będzie wzięte bardzo poważnie jako sygnał, że nie pozwolimy na takie działania wobec Białorusi, które niszczą jej suwerenność - powiedział Mateusz Morawiecki, który wziął udział w spotkaniu w formule Q&A w mediach społecznościowych.

morawiecki 1200 (2).jpg
Premier: Polska pomaga Białorusinom w podjęciu decyzji

Premier o metodach działania Rosji

Szef rządu zwrócił przy tym uwagę, że sprawujący władzę na Białorusi Alaksandr Łukaszenka rezygnuje z suwerenności swojego kraju na rzecz Rosji.

- To niebywale niebezpieczna sytuacja. Na forum międzynarodowym upominamy się o suwerenną i wolną Białoruś, ale pokazujemy też metody, którymi posługuje się prezydent Rosji, pan Putin - dodał szef rządu, odnosząc się do próby otrucia jednego z liderów opozycji w Rosji - Aleksieja Nawalnego.

Czytaj więcej:

- Ten odcisk palca w postaci nowiczoka, czyli specjalnej trucizny wynalezionej w laboratoriach sowieckich, jeszcze bodaj w latach 70., i znanej tylko Rosjanom, jest wyraźnym sygnałem i śladem prowadzącym do tego, kto tutaj miał zamiar zamordować pana Nawalnego - zaznaczył.

- Mordowanie oponentów politycznych to jest ewidentnie najgorsza praktyka rodem z najgorszych dyktatur i teraz robienie interesów z takim krajem - Niemcy próbują dokończyć Nord Stream 2, czyli gazociąg północny, razem z Rosją - to błąd ogromnego kalibru. To zbrodnia, którą w ten sposób wyrządza się narodom białoruskiemu, ukraińskiemu, ale też destabilizuje tę część Europy, a więc i wschodnią flankę NATO - podkreślił premier.

Inspirujemy UE

Morawiecki Cichanouska PAP-1200.jpg
Premier: suwerenna Białoruś to kwestia polskiej racji stanu

Mateusz Morawiecki przekonywał też, że sprawa Białorusi to jest sprawa Polski, mówił o spotkaniu ze Swiatłaną Cichanouską oraz o swoich rozmowach z przywódcami UE w tej sprawie. Zwrócił uwagę, że władze Polski zgadzają się z opinią, że po 5 listopada, gdy Łukaszence formalnie kończy się okres sprawowania prezydentury, żaden kraj na świecie nie powinien uważać go za prezydenta Białorusi.

- My jednocześnie chcemy inspirować i nakłaniać Unię Europejską do tego, żebyśmy mówili jednym głosem. Dlatego dzisiaj mówiłem to również do pani kanclerz (Niemiec) Angeli Merkel, do pana przewodniczącego RE Charlesa Michela, do pana premiera (Hiszpanii) Pedro Sáncheza, do premierów innych państw, bo sprawa Białorusi to nasza wspólna sprawa. Chcemy, żeby Europa i Unia Europejska były otoczone przez wolne, demokratyczne, suwerenne narody - dodał.

Czytaj również:

Premier podziękował również polskim politykom za nagłaśnianie kwestii Białorusi na forum międzynarodowym.

Posłuchaj
00:24 Morawiecki opozycja IAR.mp3 Premier podziękował politykom opozycji za wspólny z rządem głos ws. Białorusi (IAR)

- Chcę podziękować posłom opozycji, bo do tej pory mówimy zasadniczo jednym głosem. To ważne, bo nasz głos jest lepiej słyszany na Zachodzie. Także europarlamentarzystom: pani Annie Fotydze, Ryszardowi Legutce, Robertowi Biedroniowi, za ich zaangażowanie, za to, że podtrzymują sprawę białoruską na forum europarlamentu - mówił szef rządu.

jmo

Czytaj także

Premier dla Bloomberga: wobec Rosji potrzebne są bardzo ostre sankcje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 08:22
- Przypadek lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego pokazuje, jak Rosja traktuje swoich obywateli i liderów. W tej kwestii potrzebne jest nie tylko potępienie, ale też bardzo ostre sankcje - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie krytyka wobec Nord Streamu 2. USA, Niemcy i Francja są przeciwne projektowi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:06
Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune powiedział, że Paryż ma zastrzeżenia wobec rosyjskiego projektu gazociągu Nord Stream 2. Z kolei zastępca przewodniczącego bawarskiej CSU Manfred Weber jest za wstrzymaniem budowy gazociągu. Rosjanie twierdzą jednak, że jest to projekt czysto komerycjny.
rozwiń zwiń