more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: chcemy zaproponować pakiet gospodarczy i ruch bezwizowy dla Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 15:54
- Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, chcemy też dla narodu białoruskiego zaproponować ofertę gospodarczą - powiedział w piątek w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Jacek Szydłowski

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że na szczycie poruszony był temat sytuacji na Białorusi. - Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, tak żeby naród białoruski mógł sam suwerennie zdecydować o swoim losie, o swoje przyszłości - powiedział premier.

Posłuchaj
00:48 Premier V4 SPEC IAR.mp3 Po szczycie V4 w Lublinie. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
Morawiecki Cichanouska PAP-1200.jpg
Premier: suwerenna Białoruś to kwestia polskiej racji stanu

Oferta gospodarcza dla Białorusi

- Potępiamy w całej rozciągłości wszelkie represje, które mają miejsce, nawet tortury, brutalne traktowanie demonstrantów, osób protestujących. W szczególności również apelujemy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych - podkreślił szef polskiego rządu.

- Dla narodu, społeczeństwa białoruskiego chcemy zaproponować ofertę gospodarczą, ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość (...). To wspólne projekty związane z małymi, średnimi przedsiębiorstwami, ale także to jest polityka energetyczna - dodał Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:28 Premier Białoruś IAR.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o współpracy gospodarczej z Białorusią (IAR)

- Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich i pakiet gospodarczy dla Białorusi na przyszłość. (Dla) Białorusi, która musi sama wybrać w wolnych wyborach, jakie chce priorytety realizować. Ten pakiet będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej - mówił premier.

Czytaj również:

Mówił też, że państwa Grupy Wyszehradzkiej chcą zaproponować Białorusi "pewne możliwości dotyczące stabilizacji sytuacji" gospodarczej.

"Chcemy zaproponować pewne mechanizmy, które są przetestowane, sprawdzone i które mogą doprowadzić do tego, żeby Białoruś była rzeczywiście pomostem między Wschodem i Zachodem, między Rosją a Unia Europejską, bo przecież wszyscy byśmy sobie życzyli dobrobytu narodu białoruskiego, sukcesu gospodarczego, pokoju oraz demokracji i wolności" - mówił szef polskiego rządu.

Sprawa Nawalnego i Nord Streamu 2

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas piątkowego spotkania w Lublinie uzgodnili też wspólne stanowisko dotyczące próby otrucia, zamordowania Aleksieja Nawalnego, jednego z głównych liderów opozycji w Rosji.

- Omówiliśmy pokrótce kwestię gazociągu Nord Stream 2. W naszym przekonaniu jest on w dzisiaj projektem, który zmniejsza bezpieczeństwo tej części Europy i powinien zostać zatrzymamy - oświadczył szef polskiego rządu.

shutterstock nord stream 2 1200.jpg
"Robienie interesów z Rosją to zbrodnia". Premier o budowie Nord Streamu 2
Posłuchaj
00:22 Premier NS2 IAR.mp3 Szef polskiego rządu o Nord Stream 2 (IAR)

Mateusz Morawiecki podkreślił, że trzeba budować unijną solidarność energetyczną. - Apelujemy o tę unijną solidarność energetyczną, a nie o budowę aliansu w tym przypadku niemiecko-rosyjskiego ponad naszymi głowami. Uważamy, że na tym etapie energetyczna solidarność w Unii Europejskiej wymaga tego, żeby ten projekt został zamknięty, żeby Nord Stream 2 został zakończony, ponieważ zagraża tej solidarności energetycznej i stwarza sytuację jeszcze większego uzależnienia Białorusi i Ukrainy od Rosji - powiedział premier.

Jednym z tematów spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej było budowanie inicjatywy Trójmorza. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że inicjatywa "buduje Europę Środkową".

Posłuchaj
00:16 Premier Trójmorze.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o inicjatywie Trójmorza (IAR)

- Europa Środkowa ma swoje własne problemy związane z tym etapem przezwyciężania postkomunistycznej rzeczywistości, w jakiej dzisiaj jesteśmy. I budowa infrastruktury północ-południe między naszymi krajami jest czymś, co bardzo nam leży na sercu - mówił Mateusz Morawiecki.

W ubiegłym roku powstał Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza. Będzie finansował projekty infrastrukturalne, energetyczne i informatyczne.

Koordynacja działań ws. pandemii

Szef polskiego rządu poinformował, że rozmawiając o COVID-19, szefowie rządów państw V4 zastanawiali się, "w jaki sposób najlepiej organizować europejską i wyszehradzką odpowiedź na epidemię, tak, żeby nie doprowadzić do kolejnego lockdownu".

Posłuchaj
00:29 Premier Pandemia IAR.mp3 Premier o koordynacji działań V4 ws. pandemii (IAR)

- To jest nasza wspólna intencja, bardzo mocno chcemy ją podkreślić. Nie chcemy zamykać gospodarki. Ale jednocześnie podchodzimy wobec epidemii z pokorą i dlatego będziemy jak najlepiej koordynować nasze działania, tak, żeby gospodarka była rozpędzoną lokomotywą, która będzie pomagać nam wyjść z kryzysu - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

migranci Lesbos pomoc pap 1200.jpg
Niemcy: 10 państw UE pomoże migrantom ze spalonego obozu dla uchodźców

Premier wyraził przekonanie, że cała Grupa Wyszehradzka będzie "silnikiem wzrostu gospodarczego w nadchodzących latach, i będziemy mogli pomagać naszym zachodnim i południowym sąsiadom, poprzez nasz wzrost gospodarczy i poprzez właściwe zagospodarowanie środków europejskich, i naszych środków krajowych, które są coraz ważniejsze w rozwoju gospodarczym i w odbudowie gospodarczej Europy w najbliższym czasie".

Reakcja na pożar obozu dla uchodźców w Grecji

Mateusz Morawiecki poinformował także na konferencji prasowej, że szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali o kwestii pomocy dla Grecji po pożarze obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos. Obóz w miejscowości Moria na Lesbos został w nocy z wtorku na środę niemal całkowicie zniszczony przez kilka powstałych równocześnie pożarów.

Posłuchaj
00:20 Premier Grecja IAR.mp3 Premier o wsparciu Grecji po pożarze obozu dla uchodźców (IAR)

- Uzgodniliśmy, że porozmawiam z premierem Grecji (Kiriakosem Mitsotakisem), w jaki sposób dopomóc w odbudowie obozu dla uchodźców. Polska już teraz przygotowała 150 domów modułowych, aby posłać je do Grecji, aby pomóc w zbudowaniu tej infrastruktury, która jest tam potrzebna - podkreślił premier.

Podziękował też za "konstruktywną i na tej samej długości fali dyskusję, która przygotowała nasze pozycje pod debatę na najbliższej Radzie Europejskiej".

jmo

Zobacz także

Zobacz także