X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dzieci umierają, a program operacji serca nie działa". RPD apeluje do ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:49
Od kwietnia nie przeprowadza się operacji kardiologicznych u nienarodzonych dzieci, co skutkuje poważnymi konsekwencjami dla ich zdrowia i życia - wskazał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. W piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaapelował o pilne podjęcie działań w tej sprawie.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj PawlakFoto: PAP/Mateusz Marek

W wystąpieniu skierowanym do szefa resortu zdrowia Pawlak poinformował, że do jego biura wpływają listy od fundacji dziecięcych i rodziców dzieci z wadami serca. Zwracają oni uwagę, że od kwietnia u nienarodzonych dzieci nie przeprowadza się operacji kardiologicznych.

rpd 1200.jpg
Rzecznik Praw Dziecka apeluje w Senacie: proszę nie trywializować problemu tabletek na zmianę płci

Zdaniem rzecznika prowadzony od niemal dekady ministerialny "Program kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób płodu" już nie działa.

Trzeci co do wielkości program na świecie

Pawlak podkreślił, że skutkuje to poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia nienarodzonych dzieci. "Pani prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel (kierująca zespołem przeprowadzającym kardiologiczne zabiegi interwencyjne u płodów) poinformowała, że od kwietnia 2020 r., w oczekiwaniu na rozwiązanie zaistniałych trudności, zmarło już dwoje dzieci, zaś ciężarne pacjentki, u których dzieci stwierdzono choroby kardiologiczne zagrażające ich życiu i zdrowiu, są kierowane na leczenie poza granicami kraju" - napisał rzecznik.

Wskazał, że w latach 2011-2020 zespół pod kierownictwem prof. Szymkiewicz-Dangel wykonał: 128 zabiegów kardiologicznych w krytycznych wadach serca u 119 płodów, w tym: 94 plastyki zastawki aortalnej, 15 plastyk zastawki płucnej, 5 balonowych poszerzeń otworu owalnego oraz 14 implantacji stentu do otworu owalnego, ze skutecznością 90 proc. "Program interwencji kardiologicznych u płodów to obecnie trzeci co do wielkości program na świecie" - podkreślił rzecznik.

Zwrócił też uwagę, że do Biura RPD trafiły zgłoszenia od matek w ciąży, których dzieci wymagają prenatalnej operacji kardiologicznej, ale nie ma jej gdzie w Polsce przeprowadzić.

Pawlak zaapelował do ministra zdrowia o pilne podjęcie działań dla wznowienia realizacji takich zabiegów, bo - jak podkreślił - dotychczasowe próby znalezienia rozwiązania okazały się nieudane.

Czytaj także:

Jego zdaniem należałoby zorganizować jak najszybciej spotkanie wszystkich stron mogących wpłynąć na wyciągnięcie programu z zapaści, w tym m.in. przedstawicieli ministerstwa, NFZ, nadzoru medycznego i zespołu realizującego program interwencji kardiologicznych.

Ministerstwo Zdrowia ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ochrona dzieci przed przemocą i okrucieństwem". Rzecznik Praw Dziecka o swoich działaniach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 10:32
- Jako rzecznik podejmuję działania zmierzające do ochrony dzieci przed przemocą, okrucieństwem, deprawacją, demoralizacją, wyzyskiem, zaniedbaniem i każdym innym złym traktowaniem – powiedział w Senacie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konieczne usprawnienie". Rzecznik Praw Dziecka o działaniu sądów rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:02
- Konieczne jest usprawnienie sądów rodzinnych, wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych i rodzinnych postępowań informacyjnych - powiedział w Senacie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
rozwiń zwiń