Minister zdrowia: zwróciliśmy się do dostawców o ściągnięcie zapasów szczepionek na grypę

- Zwróciliśmy się do przedstawicieli największych dostawców szczepionek o zweryfikowanie możliwości ściągnięcia dodatkowych zapasów z całej Europy - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podał, że do spotkania doszło w poniedziałek w siedzibie resortu.

2020-09-15, 11:59

Minister zdrowia: zwróciliśmy się do dostawców o ściągnięcie zapasów szczepionek na grypę
- Wypracowaliśmy rozwiązanie - ogłosił minister zdrowia. Foto: Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Szef MZ pytany był we wtorek w Radiu Zet o szczepienie przeciwko grypie i trudności z zakupem szczepionek. - To jest jedno z kolejnych wyzwań, z którymi muszę się mierzyć – powiedział Niedzielski.

Powiązany Artykuł

pap_niedzielski 1200.jpg
Zbliża się sezon grypowy. Minister zdrowia: pierwsze szczepionki już trafiają do Polski

- Poprosiłem przedstawicieli wszystkich trzech największych dostawców szczepionek. Wczoraj odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia. Przedstawiliśmy pewien scenariusz postępowania. Firmy zostały poproszone o zweryfikowanie możliwości ściągnięcia dodatkowych zapasów z całej Europy – poinformował minister.

- Wczoraj również tutaj, przy bardzo dobrej współpracy z Agencją Rezerw Materiałowych, ogłosiliśmy postępowanie, które jest odpowiedzią na oczekiwanie firm dostarczających szczepionki – dodał.

"Staramy się ściągnąć mniej więcej 0,5 mln szczepionek"

Dopytywany o to, ile dodatkowo szczepionek zostanie w ten sposób ściągniętych, odpowiedział: "Teraz w pierwszej reakcji staramy się mniej więcej ściągnąć 0,5 mln szczepionek". Zaznaczył, że "dodatkowo ściągnąć".

Niedzielski przypomniał, że w poprzednim sezonie grypowym zaszczepiło się ok. 4 proc. społeczeństwa, a więc ok. 1,5 mln osób, jednocześnie było trzeba zutylizować 100 tys. niewykorzystanych szczepionek.

Wyjaśnił, że "mechanizm zamówieniowy szczepionek zawsze bazuje na poprzednim roku". - Niestety jesteśmy w pewnym sensie uwięzieni tym niskim poziomem wyszczepialności, który był w zeszłym roku. Dostawy są zwiększone. Chcemy zwiększyć wyszczepialność z 4 na 6 proc. To jest oczywiście bardzo mało, ale to jest o połowę więcej niż w roku poprzednim – wskazał.

REKLAMA

Kupienie szczepionki na własną rękę za granicą?

Szef MZ pytany był też, czy będzie można indywidualnie kupić szczepionkę przeciw grypie za granicą, np. w Czechach. - Oczywiście, że tak – odpowiedział.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że kupiona w ten sposób szczepionka musi mieć tzw. kod EAN. Kod EAN, czyli Europejski Kod Towarowy (European Article Number), to numer przypisywany wszystkim produktom dostępnym w sprzedaży w Europie.

Czytaj również:

Szczególnym przypadkiem są produkty lecznicze, którym ten kod jest przypisywany odgórnie wraz z pozwoleniem na dopuszczenie danego leku do obrotu. Szef resortu zdrowia przypomniał też, że w przypadku szczepionek musi być zachowany reżim tzw. łańcucha dostaw, czyli muszą być we właściwej temperaturze transportowane i przechowywane.

Darmowe szczepienia dla seniorów

Dopytywany, czy za granicą będzie można kupić szczepionkę na receptę, zaznaczył, że "recepty są domeną kraju, a szczególnie w zakresie refundacyjnym". - Tylko w Polsce są honorowane polskie recepty – poinformował Niedzielski.

Pytany był również, czy będą w tym roku darmowe szczepienia przeciwko grypie dla nauczycieli. - W tej chwili decyzja jest taka, że darmowe szczepienia są dla seniorów, czyli dla osób w wieku 75 plus – odpowiedział.

- Staramy się również wszystkich profesjonalnych medyków zaszczepić tak, żeby system zdrowia nie był narażony – dodał.

REKLAMA

Refundacja szczepień

Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od 2 do 5 lat.

Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował szczepienia personelowi medycznemu w placówkach mających z nim umowę.

Eksperci podnoszą, że szczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią COVID-19. Szczepionki przeciw koronawirusowi na rynku jeszcze nie ma. 

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej