Kto otrzyma bezpłatne szczepionki na grypę? Minister zdrowia wyjaśnia

- Osoby powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni mają bezpłatne szczepionki na grypę - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister tłumaczył swój plan na odbudowę zdrowia Polaków.

2020-09-18, 10:18

Kto otrzyma bezpłatne szczepionki na grypę? Minister zdrowia wyjaśnia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Studio Peace/shutterstock

Szef resortu zdrowia powiedział na antenie, że "niezależnie, co się dzieje w bieżącej polityce, on, jako minister zdrowia ma bardzo wyraźnie zdefiniowane zadania, którymi ma się zająć". Wymienił pandemię, odbudowę zdrowia Polaków i reformy systemowe.


Powiązany Artykuł

grypa 1200 shutterstock.jpg
Grypa i koronawirus. Dziesięciokrotna różnica w liczbie zachorowań

Niedzielski poinformował, że "do końca grudnia mamy zabezpieczone 1,850 mln szczepionek na grypę".

- To jest zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym - zauważył. Podkreślił przy tym, że to są zakontraktowane szczepionki i "jest ustalony harmonogram ich dostarczania do grudnia".

Minister zwrócił także uwagę na to, że "w zeszłym roku zaszczepiło się 1,5 mln ludzi, a mieliśmy 1,6 mln szczepionek, ale niestety 100 tys. trzeba było zutylizować". - Rynek farmaceutyczny działa w ten sposób, że dostawy szczepionek są planowane na bazie roku poprzedniego i nie jest to proces, który dzieje się z dnia na dzień, czy z tygodnia na tydzień - zaznaczył.

REKLAMA

Refundacja dla seniorów i pracowników medycznych

Niedzielski poinformował, że w porozumieniu z Agencją Rezerw Materiałowych udało się przeprowadzić bardzo szybkie postępowanie i można liczyć na kolejne dostawy. - Są one powyżej 0,5 mln - dodał.

Podkreślił, że osoby starsze powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni mają szczepionki refundowane. Tłumaczył, że "te osoby mogą dostać szczepionki w aptece na receptę, która jest w pełni refundowana lub dokonać takiego szczepienia przez przychodnie".

Odbudowa zdrowia Polaków

Odnośnie do strategii odbudowania zdrowia Polaków, Niedzielski powiedział, że "został wprowadzony obowiązek sprawozdawczy, aby przychodnie pokazywały, ile jest porad w formie tele, a ile w formie tradycyjnej".

Podkreślił, że jest zdeterminowany, żeby przywracać normalność. - Mamy pewnego rodzaju napięcie ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. Staram się przeforsować pacjencki punkt widzenia - oświadczył Niedzielski.

REKLAMA

Przede wszystkim profilaktyka

Minister Zdrowia poinformował także, że kolejnym jego priorytetem będzie odbudowa zdrowia wśród Polaków, które było zaniedbane przez zaniechanie profilaktyki.

Czytaj także:

- Będziemy chcieli przygotować duży program profilaktyczny dla każdego Polaka, który pozwoli na wykonanie podstawowych badań, żebyśmy po okresie pandemii mogli zdiagnozować zaniedbania dotyczącego naszego organizmu - podkreślił Niedzielski. Dodał, że będzie chciał "zachęcić do zwiększonego korzystania ze specjalistyki".

itom

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej