"Historia, o której zapomnieć nie wolno". Ulicami Warszawy przeszedł XIII Katyński Marsz Cieni
Ulicami Warszawy przeszedł XIII Katyński Marsz Cieni. W milczeniu i skupieniu 150 rekonstruktorów z całej Polski oddało hołd blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.
2020-09-20, 17:10
Powiązany Artykuł
"Wypaczanie wydarzeń historycznych jest niedopuszczalne". Apel o przywrócenie katyńskich tablic w Twerze
Członkowie grup rekonstrukcyjnych podkreślali, że marsz od lat przywraca pamięć o tych, o których przez wiele lat nie można było mówić.
Posłuchaj
- Zbrodnia Katyńska upamiętniona przez polską młodzież
- Ofiary Zbrodni Katyńskiej w pamięci najbliższych
- Oddajemy hołd naszym żołnierzom pomordowanym w Katyniu. Każdego roku przyjeżdżamy tu, pamiętamy i pokazujemy, że jest to historia, o której zapomnieć nie wolno - mówił jeden z rekonstruktorów.
Powiązany Artykuł
"Kreml przez dekady nie przyznawał się do Katynia". "The Times" o usunięciu w Twerze tablic o ofiarach zbrodni
W Katyńskim Marszu Cieni szły także kobiety ubrane w stroje z epoki - oddały hołd wdowom, matkom, żonom, siostrom i córkom zamordowanych, które straciły najbliższych i same musiały sobie radzić w trudnych czasach wojny.
REKLAMA
Organizatorami XIII Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".
Marsz wyruszył sprzed Muzeum Wojska Polskiego, trasa wiodła Traktem Królewskim i Starym Miastem przed pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Kolumnę prowadził oryginalny samochód NKWD "Czarny woron" - takie samochody woziły polskich oficerów przez las katyński
Rekonstruktorzy byli ubrani w repliki mundurów polskich oficerów z 1939 r. Pierwotnie Marsz miał się odbyć 8 kwietnia, ale ze względu na pandemię koronawirusa został przełożony.
pb
REKLAMA
REKLAMA