Konsultacje i analizy. Senacka komisja wysłuchała ekspertów ws. ustawy o ochronie zwierząt

Przedstawiciele branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt przedstawili w czasie wysłuchania publicznego w Senacie stanowiska ws. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

2020-09-23, 21:30

Konsultacje i analizy. Senacka komisja wysłuchała ekspertów ws. ustawy o ochronie zwierząt

Posłuchaj

Posłuchaj

Przewodniczący komisji, senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że posiedzenie będzie kontynuowane 8 października (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Podczas posiedzenia komisji, które trwało ponad 9 godzin, przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, uzasadniając to koniecznością humanitarnego traktowania, popierali wprowadzenie zakazu hodowli na futra.

Przekonywali też, że ubój rytualny jest jednym z największych okrucieństw wobec zwierząt i twierdzili, że powinien być całkowicie zakazany, a nie - jak głosi nowela - ograniczony do potrzeb polskich związków wyznaniowych.

Ocena przedstawicieli branży mięsnej

Z kolei przedstawiciele branży mięsnej podnosili, że przepis ograniczający ubój rytualny spowoduje m.in. likwidację miejsc pracy, utratę rynków eksportowych czy znaczny spadek dochodów producentów żywności i hodowców.

REKLAMA

Przedstawiciele hodowców twierdzili, że zakaz hodowania zwierząt na futra wprowadzany jest na podstawie jednostronnej, medialnej narracji i domagali się takich odszkodowań, jakie otrzymali inni hodowcy w Europie.

Powiązany Artykuł

krzysztof gawkowski 1200.jpg
"Ufam, że prezydent podpisze ustawę". Gawkowski o "Piątce dla zwierząt"

Zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych krytykowali przedstawiciel branży cyrkowej, którzy nazwali przepis "bezwzględnym".

Obok zawartych w noweli ograniczenia uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, zakazu hodowli zwierząt na futra i zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, dyskutowano też m.in. o zapisach noweli dotyczących kwestii odbierania zwierząt właścicielom, którzy źle je traktują.

Czytaj również:

"Nieprecyzyjne przepisy"

Senator KO, wiceprzewodniczący komisji Marek Borowski wskazywał natomiast, że nieprecyzyjne są przepisy dotyczące terminu wejścia w życie różnych przepisów nowelizacji.

- Studiuję tę ustawę i dochodzę do wniosku, że prawdopodobnie w trakcie pośpiechu, który miał miejsce w Sejmie, nastąpiło pewne przekłamanie, które jeszcze gorzej świadczy o tej ustawie - podkreślił.

Według niego, w przypadku literalnego rozumienia sejmowej ustawy "ubój rytualny powinien być zakończony w 30 dni, a o rekompensaty z tytułu strat w tej branży można się ubiegać dopiero po roku".

9 października specjalne posiedzenie

Borowski podkreślił, że z 30-dniowego okresu wejścia w życie przepisów wyłączono likwidację hodowli zwierząt na futra oraz rekompensaty w przypadku hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego, a zapomniano o ograniczeniach w uboju rytualnym.

Przewodniczący komisji senator Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że posiedzenie komisji będzie kontynuowane 8 października, kiedy to komisja zajmie się poprawkami do nowelizacji. Zapowiedział, że do senatorów trafią jeszcze szczegółowe ekspertyzy dotyczące skutków finansowych wprowadzanych reguł.

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zajmie się nowelą na specjalnym posiedzeniu 9 października, a nie jak wcześniej zapowiadano na najbliższym posiedzeniu (29-30 września).

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej