X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czarnek: Trzaskowski to najgorszy prezydent stolicy w ostatnich latach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 07:23
Rafał Trzaskowski kompletnie nie radzi sobie z problemami stolicy - ocenił poseł PiS Przemysław Czarnek, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Warszawy zmian w budżecie miasta. Według niego Trzaskowski jest najgorszym prezydentem stolicy w ostatnich wielu latach.
Rafał Trzaskowski
Rafał TrzaskowskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent Warszawy, przedstawiając w środę propozycje zmian w budżecie miasta, zapowiedział przesunięcie szeregu inwestycji w związku z ciężką sytuacją finansową miasta. Poinformował też m.in., że w dłuższej perspektywie możliwa jest podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej, a ponadto - zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami - miasto ma uzależnić wysokość opłat za wywóz śmieci od zużycia wody. Planowany jest system osłonowy dla rodzin wielodzietnych.

"Nie spodziewał się"

Czarnek pytany przez PAP o ocenę zapowiedzi prezydenta stolicy ocenił, że Trzaskowski od początku swojej kadencji udowadniał, że absolutnie nie nadaje się na piastowane przez niego stanowisko.

1200 wawa.jpg
Drożej za śmieci, wodę, strefę parkowania, a teraz za bilety. Kolejne podwyżki w Warszawie

- Chyba spodziewał się, że będzie prezydentem Warszawy na chwilkę, albo że nie zostanie wybrany, bo nie radzi sobie kompletnie z wieloma sprawami - powiedział.

Czytaj także:

Według niego "te podwyżki, które zapowiada, to nic innego, jak problem z budżetem miasta stołecznego Warszawy zgłaszany od dawna przez radnych PiS w Warszawie, i posłów PiS przede wszystkim z Warszawy".

- Dzisiaj trzeba po prostu te dziury w budżecie miasta Warszawy łatać, zabieraniem pieniędzy mieszkańcom, poprzez podnoszenie cen za opłaty i usługi komunalne - dodał Czarnek.

Wsparcie z rządu

Poseł PiS przypomniał, że miasto otrzymuje środki finansowe z rządu.

radni pis 1200 twitter.jpg
Kryzys finansowy stolicy. Radni PiS: Trzaskowski sięga do kieszeni warszawiaków

- Ja już nie mówię o subwencjach, ale mówię o tych zupełnie niespodziewanych środkach, czyli ponad 93 mln złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych. To są poważne środki, które mogą być przeznaczane na inwestycje samorządowe Warszawy - zaznaczył Czarnek.

Według niego "nawet przy tym dodatkowym zasileniu budżetu miasta, prezydent Trzaskowski sobie nie radzi".

Czytaj również:

- Rafał Trzaskowski jest najgorszym prezydentem miasta stołecznego Warszawy w historii zdaje się ostatnich wielu lat - ocenił polityk PiS.

Racjonalne gospodarowanie

Na uwagę, iż prezydent Trzaskowski mówi, że straty miasta wynoszą ponad 1,5 mld złotych i te 93 mln otrzymane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb, Czarnek odparł, że trzeba dokładnie sprawdzić to, co mówi prezydent Trzaskowski.

20921195-1200.jpg
Awaria w "Czajce". Stołeczny ratusz podał kolejne szczegóły dot. budowy rurociągu

- Znam samorządy w różnych miejscach Polski, w tym tu na wschodzie - i wiem, że w wielu samorządach te środki finansowe z Funduszu Inwestycji Lokalnych zdecydowanie przewyższały straty finansowe, czyli to, co było prognozowane w budżecie, a co nie spłynęło w tych miesiącach lockdownu - powiedział poseł PiS.

Jego zdaniem, Warszawa jest jednym z najbogatszych samorządów w Polsce "i racjonalne gospodarowanie środkami mogłoby tutaj wiele pomóc".

- Pan prezydent sobie z tym po prostu nie radzi - uważa Czarnek.

Trudna sytuacja w stolicy

deweloper budowa mieszkania 1200.jpg
Afera deweloperska w Warszawie. Na działkę na Kamionku wjechał ciężki sprzęt

Przedstawiając w środę propozycje zmian w budżecie stolicy, Trzaskowski zaznaczył, że "czasy dla budżetu wszystkich samorządów są bardzo trudne". Jako powody takiej sytuacji wymienił m.in. rozregulowany rynek gospodarowania odpadami, rosnące w Warszawie tzw. janosikowe (podatek solidarnościowy, który bogatsze gminy płacą na rzecz tych biedniejszych), "realizację obietnic rządzących za pieniądze samorządów" głównie związanych z obniżkami podatków, a także panującą od kilku miesięcy epidemię koronawirusa.

Wśród przykładowych skutków kryzysu społecznego i gospodarczego wywołanego epidemią Trzaskowski wskazał m.in., że - w porównaniu do roku ubiegłego - w 2020 r. w dochodach miasta znajdzie się o 202 mln zł mniej z tytułu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, 233 mln zł mniej z podatku PIT, 126 mln zł mniej z podatku CIT, a także 80 mln zł mniej z opłat za parkowanie w SPPN.

Trzaskowski poinformował, że w 2020 r. dochody miasta spadną o 1,5 mld zł. Na inwestycje planowano w tym roku wydać 3,5 mld zł, jednak po korekcie budżetu miasto będzie mogło wydać 3,04 mld zł. 

fc

Czytaj także

Warszawskiego ratusza nie obchodzą problemy lokatorów. Nie godzą się na "wakacje czynszowe"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 22:04
- Władze Warszawy mówią "nie" "wakacjom czynszowym" dla lokatorów mieszkań komunalnych, którzy stracili pracę w wyniku wprowadzenia stanu epidemii. Twierdzą, że nie pozwala na to prawo. Najemcy nie godzą się z tym i wskazują na obniżki czynszów dla przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usługi komunalne w Warszawie w rękach zagranicznych firm. Alarmujące informacje Sebastiana Kalety

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:18
Poseł PiS Sebastian Kaleta odniósł się na Twitterze do polityki stołecznego ratusza ws. usług komunalnych, alarmując, że zagraniczne firmy odpowiadają m.in. za komunikację miejską i dostawy ciepła w stolicy.
rozwiń zwiń