Awaria w "Czajce". Stołeczny ratusz podał kolejne szczegóły dot. budowy rurociągu
Przecisk pod dnem Wisły będzie wykonany z rur stalowych, a jego długość wyniesie ponad 700 m. Rurociąg będzie jednym z elementów docelowego, alternatywnego układu przesyłowego - przekazał we wtorek stołeczny ratusz, odnosząc się do kwestii naprawy systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni "Czajka".
2020-09-22, 15:06
Posłuchaj
Posłuchaj
Tymczasowy przesył awaryjny na moście pontonowym musiał zostać uruchomiony ze względu na awarię kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Budowa i uruchomienie tymczasowego przesyłu kosztowały w sumie ponad 44 mln zł.
Powiązany Artykuł
Trzaskowski: tymczasowy rurociąg to pierwszy krok. Realizacja docelowa w przyszłym roku
Prace mają zakończyć się w grudniu
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski informował we wtorek na konferencji, że wczoraj w nocy udało się podpisać umowę. Inżynieria Rzeszów będzie realizowała pierwszy etap inwestycji w "Czajce". "Po pierwsze będzie przeciskana rura stalowa pod dnem Wisły, tak żeby już na początku grudnia móc doprowadzić do tego, że będzie ten pierwszy etap skończony i będzie można się przełączyć z tych rur, które są na moście pontonowym na tę rurę stalową" - powiedział Trzaskowski. Prace mają się zakończyć na początku grudnia i można będzie się wtedy przełączyć z mostu pontonowego na rurę stalową. Wartość umowy to 35,5 mln zł.
Przecisk pod dnem Wisły będzie wykonany ze stalowych rur, a jego długość wyniesie ponad 700 m. Rurociąg będzie jednym z elementów docelowego, alternatywnego układu przesyłowego. Jak wyjaśniono, do jej obsługi MPWiK wykorzysta tymczasową przepompownię na terenie Zakładu "Farysa" oraz nowe, specjalnie wybudowane komory połączeniowe.
REKLAMA
- Budowa tego układu rozpocznie się w najbliższych dniach i zapewni bezpieczny transport ścieków niezależnie od warunków pogodowych i hydrologicznych. Naszym celem jest uruchomienie tej części inwestycji na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Rurociąg ten będzie w stanie przyjąć wszystkie ścieki z mostu pontonowego - przekazał ratusz.
Powiązany Artykuł
Prezes Wód Polskich: awaria "Czajki" to zagrożenie życia i zdrowia, miasto spóźnione w działaniach
Planowany jest także kolejny etap, ponieważ MPWiK prowadzi działania zmierzające do przewiertu drugiej rury i wybudowania niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. "Oba te kroki docelowo złożą się na alternatywny nowy układ przesyłowy pod Wisłą, zapowiadany po ubiegłorocznej awarii" - poinformowano. Drugi krok ma zostać dokończony w przyszłym roku. Tak pomyślane etapy tej inwestycji umożliwią nam bezpieczny odbiór ścieków w momencie, gdy most pontonowy będzie musiał zostać rozebrany.
Naprawa tunelu "bardzo skomplikowana"
Władze Warszawy przekazały też informację o naprawie zniszczonego tunelu. - Jeśli chodzi o naprawę tunelu, to mamy na to na mocy decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego 48 miesięcy. Będzie to bardzo skomplikowana operacja: cały tunel trzeba będzie zdemontować. Być może tunel posłuży w przyszłości jako rozwiązanie awaryjne - poinformował prezydent Trzaskowski.
REKLAMA
Równolegle MPWiK przygotowuje plan naprawy istniejącego tunelu. Prace mają w pierwszej kolejności objąć rozbiórkę w celu umożliwienia prokuraturze oraz niezależnym ekspertom pobranie próbek do analizy przyczyn awarii. "Realizacja powyższych przedsięwzięć wynika z decyzji nakazowej wydanej przez Powiatowy Inspektorat Budowlany. MPWiK konsultuje swoje działania z uprawnionymi w procesie inwestycyjnym podmiotami" - przekazał ponadto ratusz.
Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.
paw/
REKLAMA