more_horiz
Wiadomości

Wicepremier Gliński: polskie uczelnie artystyczne kuźniami kadr narodowej kultury

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 18:29
"Rozwój szkolnictwa artystycznego jest integralnie związany z sukcesem młodego pokolenia Polaków" - napisał w liście do władz i studentów uczelni artystycznych z okazji inauguracji nowego roku akademickiego 2020/2021 wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Radek Pietruszka
pap_gliński 1200.jpg
"Wielka satysfakcja z dalszej współpracy". MKiDN przedłużyło wsparcie dla pięciu instytucji kultury

"Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego zawsze stanowi okazję do refleksji nad znaczeniem wyższego szkolnictwa artystycznego, jego dokonaniami i planami na przyszłość. Ten rok jest bardzo istotny dla uczelni artystycznych, ponieważ w pełni wprowadzamy rozwiązania zawarte w nowej ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Uczelnie artystyczne przeformułowały swoje struktury i dostosowały się do nowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że nowa rzeczywistość akademicka poprawi sprawność funkcjonowania szkół i przyczyni się do poprawy warunków studiowania" - napisał Gliński.

Czytaj również:

Przypomniał, że "rozpoczynający się rok akademicki stanowi dalszy ciąg wyzwań, które postawiła przed nami epidemia COVID-19". "Dziękuję całej społeczności akademickiej za ofiarną i odpowiedzialną postawę w ubiegłych miesiącach. Specyficzna sytuacja, choć skomplikowała przebieg studiów i życie uczelni, to jednak nie zatrzymała toku pracy. Musimy nadal być równie odpowiedzialni jak dotąd, a jednocześnie w ramach danych nam możliwości podjąć działalność uczelni w nowym roku, w sposób adekwatny do potrzeb studentów i wykładowców oraz do wymogów zdrowotnych" - podkreślił szef resortu kultury.

"Rozwój szkolnictwa artystycznego"

Ocenił, że "rozwój szkolnictwa artystycznego jest integralnie związany z sukcesem młodego pokolenia Polaków". "Wszyscy jesteśmy zgodni, że sztuka i nauka w swoich różnorodnych dziedzinach i dyscyplinach wyrastają ze wspólnego źródła, jakim jest talent i kreatywność. Umiejętność patrzenia na zjawiska z różnych perspektyw i znajdowania niekonwencjonalnych rozwiązań jest podstawą innowacyjności, a ta w efekcie staje się motorem dynamicznego rozwoju społeczeństwa" - wskazał szef MKiDN.

"Wierzę, że polskie uczelnie artystyczne nadal będą coraz bardziej widoczne w przestrzeni edukacyjnej i artystycznej Europy i świata, pozostając jednocześnie kuźniami kadr narodowej kultury" - dodał.

Minister kultury skierował "szczególnie serdeczne słowa do immatrykulowanych dziś studentów". "Rozpoczynacie jeden z najważniejszych etapów swojego życia. To, jak spędzicie najbliższe lata i wykorzystacie okres studiów, będzie rzutowało na całe wasze dalsze życie. Wszystkim studentom życzę wytrwałości w pracy, sukcesów artystycznych oraz satysfakcji z poszukiwania własnej drogi twórczej" - napisał Gliński.

Złożył również całej społeczności akademickiej życzenia "osobistych sukcesów artystycznych oraz pomyślności w pracy zawodowej". "Życzę, by nowy rok akademicki był dla szkolnictwa artystycznego udany, szczęśliwy i twórczy" - dodał.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem