"Niepobici przez wroga i zawsze zwycięscy". Święto 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka

2020-10-05, 15:47

"Niepobici przez wroga i zawsze zwycięscy". Święto 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka
Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu widoczni od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki.Foto: NAC/Czesław Datka

W dniu święta 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka uczczono pamięć żołnierzy legendarnej "Czarnej Dywizji". Uroczystości odbyły się przed pomnikiem upamiętniającym Dywizję Pancerną na warszawskim Żoliborzu. Tam przedstawiciele środowisk kombatanckich, ambasad, Sejmu złożyli kwiaty.


Powiązany Artykuł

Powstanie warszawskie free pomnik warszawa shutt-1200.jpg

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił w liście fenomen Pierwszej Dywizji Pancernej. - Nigdy niepobici przez wroga i zawsze zwycięscy zyskali podziw sojuszników i wdzięczność mieszkańców wyzwalanych miejscowości - napisał w liście przesłanym do weteranów walk dywizji generała Maczka w Belgii, Francji i Holandii.

O dowodzącym dywizją generale Stanisławie Maczku szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych napisał, że był jednym najdzielniejszych i najwybitniejszych polskich dowódców podczas II wojny światowej oraz człowiekiem, który swoją postawą i szlachetnością zyskał miłość podkomendnych.

Utalentowany przywódca

Prezes Stołecznego Środowiska 1. Dywizji Pancernej podpułkownik Janusz Gołuchowski podkreślił, że generał Maczek był jednym z najbardziej utalentowanych przywódców z okresu II wojny światowej.

- Generał to był wyjątkowy człowiek, kochał żołnierzy, a żołnierze kochali jego, natomiast jako żołnierz był wspaniałym dowódcą, bo nie przegrał w życiu żadnej bitwy, był genialnym strategiem przede wszystkim" - mówił Janusz Gołuchowski.

Ambasador Francji w Polsce Frederic Billet zwrócił uwagę, że pamięć o generale Maczku i jego Dywizji założonej we Francji z 10 Brygady Zmechanizowanej Pancernej zyskała wielką wdzięczność Francuzów. 1. Dywizja Pancerna powstała 25 lutego 1942 r. na rozkaz naczelnego wodza generała Władysława Sikorskiego.

Powiązany Artykuł

Hitler defilada Warszawa 1200.png

Front zachodni

W sierpniu 1944 roku, działając w składzie 1. Armii Kanadyjskiej, dywizja została przerzucona na front zachodni do Francji. Tam w bitwie pod Falaise odegrała kluczową rolę w zamknięciu okrążenia wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej.

Zwycięski szlak bojowy dywizji wiódł następnie przez północną Francję, Belgię, Holandię, gdzie polscy "Pancerniacy" wyzwolili z rąk niemieckich szereg miast. W sposób szczególny zapisały się ciężkie walki o wyzwolenie holenderskiej Bredy, z której polscy żołnierze wyparli niemieckie oddziały bez strat w ludności cywilnej i uszczerbku dla zabytkowej architektury miasta.

W drugiej połowie kwietnia 1945 roku 1. Dywizja Pancerna przekroczyła granicę niemiecką i wzięła udział w ostatniej ofensywie na Niemcy. Zwycięski pochód formacji zakończył się 5 maja 1945 roku zdobyciem przez żołnierzy generała Maczka portu wojennego w Wilhelmshaven w północno-zachodnich Niemczech.

Uroczystości przy pomniku 1 Dywizji Pancernej zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów oraz burmistrz dzielnicy Żoliborz.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej