more_horiz
Wiadomości

Senat pracuje nad ustawą o ochronie zwierząt. "Opinia rządu uległa pewnej modyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 17:00
- Opinia rządu dotycząca noweli o ochronie zwierząt co do zasady się nie zmieniła, ciągle jest pozytywna, uległa pewnej modyfikacji - oświadczył w Senacie zastępca szefa KPRM Paweł Szrot.
Posiedzenie Senatu
Posiedzenie SenatuFoto: PAP/Piotr Nowak

Senat debatuje nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli na futra i ogranicza ubój rytualny. Stronę rządową reprezentuje zastępca szefa KPRM Paweł Szrot.

O opinię do noweli, jaką rząd przedstawił na początku prac Senatowi, pytał senator Jan Maria Jackowski (PiS).

1200_norki_shutterstock.jpg
"Piątka dla zwierząt". Kwiecień: PiS słucha głosu rolników

- Opinia, nazwijmy to, afirmatywna do tego projektu. Natomiast obecnie sam rząd doszedł do wniosku, że ustawa nie była doskonała, skoro proponuje do niej poprawki - mówił Jackowski.

- Jak to jest z oceną tej ustawy, czy ona rzeczywiście była doskonała w wersji sejmowej i co się wydarzyło, że ta ustawa ulega zmianom? - dopytywał. Zwrócił też uwagę, że część posłów PiS, którzy nie poparli noweli w sejmowym głosowaniu, została za to ukarana.

"Opinia rządu co do zasady się nie zmieniła"

W odpowiedzi Szrot oświadczył, że opinia rządu "co do zasady się nie zmieniła - ciągle jest pozytywna, uległa pewnej modyfikacji". Jak mówił, modyfikacja stanowiska i rekomendacja dla poprawek złożonych w poniedziałek przez szefa senackiego klubu PiS Marka Pęka, jest wynikiem szerokiej dyskusji na temat noweli w przestrzeni medialnej i podnoszonych postulatów.

Czytaj również:

- Strona rządowa rekomendując swoje stanowisko i rekomendacje wnioskodawcy, zgodziła się, że część tych głosów należy uwzględnić. Nie jest to zmiana stanowiska. Jest to pewna modyfikacja w zakresie określenia szczegółów - przekonywał Szrot. Odnosząc się do kwestii dyscyplinarnych, przedstawiciel rządu zaznaczył, iż nie jest właściwym adresatem takiego pytania.

W klubie PiS obowiązywała podczas głosowania w Sejmie dyscyplina, dlatego 15 posłów, którzy nie poparli projektu autorstwa PiS, zostało zawieszonych w prawach członka partii, w tym ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Protesty rolników

Jackowski wskazywał, że w tej chwili - gdy obradujemy - tysiące rolników protestuje na ulicach Warszawy. "Uważam, że ta sytuacja byłaby niepotrzebna, gdyby próbowano w dialogu wypracować taką formułę tej ustawy, która nie powodowałaby dodatkowych napięć społecznych i dyskusji" - komentował senator.

Natomiast senator Jerzy Czerwiński (PiS) zwracał uwagę na to, że w zapisach regulujących kwestie rekompensat dla zamykanych lub ograniczanych branż jest sformułowanie "rzeczywiste straty poniesione z tytułu ograniczenia lub zaprzestania działalności", a według niego należy uwzględnić też "utracone korzyści".

W odpowiedzi Szrot zapowiedział, że kwestie dotyczące m.in. przeprofilowania produkcji, o ile będzie to możliwe, zostaną uwzględnione w aktach wykonawczych.

Zgodność przepisów z orzeczeniem TK

O to, czy wprowadzone nowelą ograniczenie uboju rytualnego jest zgodne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie z 2013 r. pytał senator Antoni Mężydło (KO). Przedstawiciel strony rządowej przekonywał, że nowela "zamierza de facto ten wyrok wykonać i zapewnić zgodność ustawy o ochronie zwierząt z polską konstytucją, jak to wskazał Trybunał Konstytucyjny w 2013 r.".

Senator Magdalena Kochan (KO) pytała z kolei o tryb prac na nowelą w Sejmie. Zwracała uwagę, że trwały one 11 godzin, a strona wnioskodawcy przekonywała w Senacie o słuszności przepisów zawartych w noweli.

Szrot - odnosząc się do pytania o tryb prac - zaznaczył, że rząd nie jest autorem noweli. - Rząd dostosował się do trybu i tempa prac w Sejmie. Przygotował stanowisko, uczestniczył na właściwych sobie prawach w tej procedurze - argumentował.

Koszty odszkodowań

Minister był też pytany przez senatora Kazimierza Kleinę (KO), czy rząd brał pod uwagę rozwiązanie polegające na doprowadzeniu do tego, iż hodowle na futra wygasną w sposób naturalny. Kleina pytał też, czy w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, stać państwo na wypłatę odszkodowań wygaszanym branżom.

Szrot zaznaczył, że proponowane przez rząd rozwiązania dotyczące branży futerkowej "ten proces pozwalają zakończyć w cywilizowanej formie, z uwzględnieniem praw przedsiębiorców". - Zakładamy, że rozwiązania zawarte w tej ustawie pozwolą przyspieszyć ten naturalny proces, ułatwić go - mówił.

Odnosząc się do kosztów odszkodowań, Szrot oświadczył, że z danych resortu rolnictwa wynika, iż ministerstwo wypracuje odpowiednie środki na realizację tego przepisu. - To jest ich zadanie i będzie ono od tego resortu egzekwowane - dodał. 

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem