X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Istotny sygnał dla władz PiS". Prof. Paruch o protestach ws. ustawy o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 10:25
- Nastroje, jakie pojawiły się w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych, nie są dla ustawy przychylne. To pokazały ostatnie protesty, niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu były motywowane politycznie - komentował Prof. Waldemar Paruch (UMCS) sprzeciw niektórych posłów i senatorów PiS podczas głosowań w Sejmie i Senacie.
Senatorowie zajmą się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, zakładającą m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego. Wysłuchają m.in. stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt. Warszawa, 13.10.2020.
Senatorowie zajmą się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, zakładającą m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego. Wysłuchają m.in. stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt. Warszawa, 13.10.2020.Foto: PAP/Piotr Nowak

Senatorowie przyjęli poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Propozycja grupy posłów PiS - tak zwana "Piątka dla Zwierząt" - trafi z powrotem do Sejmu. Za przyjęciem ustawy w zmienionym brzmieniu głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Paweł Szramka 1200.jpg
"Prace w Sejmie przebiegały za szybko”. Paweł Szramka o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Prof. Waldemar Paruch zauważył, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, zgodnie z wypowiedziami polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, nie był przedmiotem umowy koalicyjnej.

Zwracał także uwagę, że głosujący przeciwko jej zapisom posłowie i senatorowie są związani z okręgami rolniczymi. - To istotny sygnał wysyłany przez tych polityków do władz Prawa i Sprawiedliwości, że ich postawa odbija nastroje, jakie w tej ustawy pojawiły się w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych, które nie są dla ustawy przychylne - zaznaczył.

"Zainteresowanie społeczne jest ulokowane całkowicie gdzie indziej"

- Ta ustawa była przez Prawo i Sprawiedliwość przez ostatnich kilka lat, projekt nie pojawił się ostatnio, jego założenia dyskutowane dwa lata temu były bardzo podobne. Wrócono do niej w niezbyt dogodnym terminie, inne kwestie zdają się zajmować społeczeństwo bardziej, skupiamy się na pandemii, zainteresowanie społeczne jest ulokowane całkowicie gdzie indziej - komentował politolog.

Posłuchaj
10:14 _PR24_AAC 2020_10_15-07-47-25.mp3 15.10.2020 prof. Waldemar Paruch (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji dodał także, że mało prawdopodobne jest przeniesienie głosów mieszkańców wsi i małych miasteczek na inne ugrupowania polityczne. - Wzrośnie bierność związana z poczuciem lekceważenia w sprawach ważnych przez elitę polityczną. Trudno tez oczekiwać pojawienia się siły politycznej bazującej wyłącznie na poparciu środowisk wiejskich - stwierdził.

- Nie wiemy, w jakim kształcie ustawa opuści Sejm i trafi na biurko prezydenta, pojawiają się także opinie, że jej zapisy mogą być niezgodne z prawem polskim oraz europejskim. Ostatnio pojawił się w tej sprawie list wpływowych polityków środowisk żydowskich w państwach UE, apelujących o niepodpisywanie tej ustawy, można też spodziewać się amerykańskiego stanowiska na ten temat - ocenił prof. Waldemar Paruch.

Czytaj także:

  Więcej w zapisie audycji.

  * * *

  Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

  Prowadzący: Stanisław Janecki

  Gość: prof. Waldemar Paruch

  Data emisji: 15.10.2020

  Godzina emisji: 7.47

  PR24/ka

  Czytaj także

  "Piątka dla zwierząt". Poseł PiS: mieszkańcy wsi w większości nie chcą ferm norek

  Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 18:39
  - Około 70 procent Polaków popiera "Piątkę dla zwierząt", a niektóre jej zapisy - jak choćby te, dotyczące norek - jeszcze więcej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek, poseł PiS. - Powiedzmy sobie szczerze, absolutna większość mieszkańców wsi jest przeciwna fermom norek - dodał. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Konflikt w senackiej większości KO-PSL. Płużański: może skutkować rozpadem opozycyjnej koalicji

  Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 19:20
  - Pojawił się konflikt między PSL i KO, co może spowodować nowy podział głosów w Senacie - powiedział Tadeusz Płużański z TVP. - Nie wierzę w to, że mogłoby dojść do koalicji PSL z PiS, byłoby to dość egzotyczne - stwierdził Romuald Kiedrzyński z "Faktu".
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Piątka dla zwierząt" dzieli senatorów KO-PSL. Kleina: koalicja przetrwa

  Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:15
  -  Kwestia ochrony zwierząt nie ma barw politycznych, spory i dyskusje dzieliły nas bez względu na to, kto z jakiej partii pochodzi - mówił w Polskim Radiu 24 senator Kazimierz Kleina z Koalicji Obywatelskiej.
  rozwiń zwiń