X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Portal tvp.info: Roman Giertych miał zagwarantować wyprowadzenie pieniędzy przez "łańcuszek spółek"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 20:30
Roman Giertych miał zagwarantować wyprowadzenie pieniędzy przez "łańcuszek spółek". Na kwotę, która miała zostać wyprowadzona z giełdowej spółki, składają się bezpodstawne wierzytelności m. st. Warszawy oraz pieniądze uzyskane przez manewrowanie przy nieruchomościach - pisze tvp.info.
Roman Giertych
Roman GiertychFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
  • O zatrzymaniu Romana Giertycha poinformowała w czwartek Prokuratura Regionalna w Poznaniu
  • Na polecenie śledczych Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało grupę osób, w tym biznesmena Ryszarda K., w związku ze sprawą wyprowadzenia kwoty niemal 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej
  • Jak zaznaczają służby, sprawa nadal się rozwija i planowane są w niej kolejne zatrzymania

Portal tvp.info napisał w czwartek, że - aby poznać tło sprawy - "musimy cofnąć się o kilka lat, do konfliktu między K... (wykropkowała PAP) a miastem stołecznym Warszawa".

"Co ciekawe, przedmiotem sporu biznesmena z rządzonym przez Platformę Obywatelską miastem było Miasteczko Wilanów" - czytamy.

Portal przywołał fragment z "Gazety Wyborczej" z 2014 roku, w którym napisano, że: "grunty Prokomu (kontrolowanego w przeszłości przez K. - PAP) na Polach Wilanowskich należą do Polnordu, spółki z tej samej grupy kapitałowej co Prokom. Odkupiła je w 2006 roku. Prokom sprzedał też Polnordowi infrastrukturę kanalizacyjną, którą wcześniej obiecał oddać za darmo miastu. Teraz Polnord domaga się od stołecznego samorządu, by odkupił kanalizację. Jej wartość wyliczył na 57 mln zł, z odsetkami to już prawie 70 mln zł".

1200_Giertych_EN.jpg
wPolityce.pl: ludzie związani z Giertychem sprzedali nieruchomość za kwotę kilkakrotnie przekraczającą jej wartość

"Skomplikowane malwersacje"

Jak podaje tvp.info, "warszawski ratusz uważał, że – zgodnie z umowami z Prokomem – inwestycje miały być przekazane stolicy bezpłatnie, a roszczenia spółki nie wynikały z umowy. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji odmawiało wyłożenia kilkudziesięciu milionów złotych, powołując się na deklarację firmy Ryszarda K... z 1999 r.". "Te roszczenia K... nie miały żadnego tytułu faktycznego" - powiedziała portalowi osoba, która ma być poinformowana w śledztwie.

"Jak wynika z ustaleń śledczych, do których dotarł portal tvp.info – prezes K... mając pełną wiedzę o bezprawności roszczeń zaczął część z fikcyjnych wierzytelności przerzucać przez swoje, bądź związane ze sobą spółki. W działaniach mających na celu wyprowadzenie pieniędzy miał brać udział Giertych, który skonstruował cały łańcuszek spółek, dzięki którym – kosztem spółki Polnord – bogacił się Prokom K..." - czytamy w tvp.info.

Informator portalu wyjaśniał, że na rzeczoną kwotę 92 mln zł, "składają się bezpodstawne wierzytelności m. st. Warszawy oraz pieniądze uzyskane poprzez manewrowanie przy nieruchomościach". "Malwersacje te były skomplikowane, polegały m.in. na kupowaniu nieruchomości po zaniżonej cenie i sprzedawanie ich drożej spółkom, które miały zostać dokapitalizowane" - dodał rozmówca portalu.

ks

Zobacz więcej na temat: POLSKA Roman Giertych TVPinfo

Czytaj także

Zatrzymania Giertycha i Krauzego. Prokuratura: jeszcze dziś mogą usłyszeć zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:25
Zatrzymani na polecenie prokuratury adwokat Roman Giertych i biznesmen Ryszard Krauze mogą jeszcze w czwartek usłyszeć zarzuty dotyczące przywłaszczenia pieniędzy jednej z giełdowych spółek deweloperskich - poinformowała w czwartek Prokuratura Regionalna w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karczewski o zatrzymaniu Giertycha: absolutnie nie ma to nic wspólnego z polityką, jak widać CBA jest potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:15
- Zatrzymanie Romana Giertycha było związane z działaniami CBA, które na pewno nie robi tego z zemsty na naszych przeciwnikach politycznych, którzy chcieli je zlikwidować, a jak widać, jest ono w Polsce potrzebne. Mamy jeszcze dużo do zrobienia, by budować uczciwą Polskę - powiedział Stanisław Karczewski senator z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Giertych zemdlał podczas przeszukania CBA w jego domu. Żaryn: jego stan jest dobry

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 23:20
- Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze, że stan adwokata Romana Giertycha, który zemdlał podczas przeszukiwań CBA w jego domu w Józefowie, jest dobry. W tej chwili wykonywane są rutynowe badania lekarskie - dodał Żaryn.
rozwiń zwiń