X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Była pokorna w świadomości potrzeby łaski". Ruszył proces beatyfikacji Wandy Błeńskiej, "matki trędowatych"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 13:57
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl mówił podczas mszy świętej inaugurującej proces beatyfikacyjny doktor Wandy Błeńskiej, że "tylko dojrzała wiara prowadzi do przepełnionych miłością misji". Proces beatyfikacyjny lekarki i misjonarki, "matki trędowatych", doktor Wandy Błeńskiej rozpoczął się w Poznaniu, w Światowym Dniu Misyjnym. Lekarka ponad 40 lat ofiarnie leczyła trędowatych w Ugandzie.
Uroczysta sesji trybunału w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu
Uroczysta sesji trybunału w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Katedrze Poznańskiej Biskup Damian Bryl w homilii podkreślił, że "miłość jest najlepszym lekarzem".

- Dojrzała wiara prowadzi do dojrzałych, przepełnionych miłością czynów. Bez miłości wielkie zaangażowanie niewiele znaczy - mówił.

1200_Nycz_PAP.jpg
"Wierzę gorąco, że doczekamy tego dnia". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

- Doktor Wanda pisała: "jeżeli chce się być dobrym lekarzem, to trzeba pokochać swoich pacjentów. To znaczy: dawać im czas, troskę, dokształcać się - dużo w to trzeba włożyć miłości" - przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Posłuchaj
00:31 m1.mp3 Biskup Damian Bryl o dojrzałej wierze i znaczeniu miłości (IAR)

Wdzięczność Bogu

- W życiu misjonarki, Służebnicy Bożej doktor Wandy Błeńskiej modlitwa oraz wdzięczność Panu Bogu za wszystko, była najważniejsza - wyjaśniał hierarcha.

- Pan Bóg był dla niej bardzo ważny. Była pokorna w świadomości potrzeby łaski. Nie udawała, że wszystko sama potrafi, ale pokornie prosiła Boga. Zapisała: "Każdy, kto ma odpowiedzialną pracę, czuje, że bez Bożej pomocy nie zrobi nic. Tam, (Ugandzie) w trudnych warunkach, człowiek jest bardziej świadom, ile zależy od Bożej pomocy" - podkreślał biskup Damian Bryl.

Posłuchaj
00:30 m2.mp3 Biskup Damian Bryl o Wandzie Błeńskiej: była pokorna w świadomości potrzeby łaski (IAR)

Entuzjazm i marzenia

Biskup mówił też, że w życiu doktor Wandy Błeńskiej ważne było dobro młodzieży, ich marzenia oraz entuzjazm. Lekarka pisała, że "entuzjazmu do pracy nabiera się za młodu, w czasach szkolnych, w czasach studiów gromadzi się ten entuzjazm i powinno się go tyle nagromadzić, żeby starczyło na długie lata życia".

dziwisz 1200 shutterstock.jpg
Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

- Jeżeli z tym entuzjazmem idzie się do pracy, to jest to szczęście dane od Boga. Na jednym ze spotkań z młodymi, zachęcała ich, żeby odkrywali swoje piękne pragnienia. Mówiła - "zawsze jeśli macie jakieś dobre, świetlane pomysły, to je pielęgnujcie. Nie dajcie im zasnąć. Nie odrzucajcie ich tylko dlatego, że wydają się niemożliwe czy trudne do zrealizowania. Swoje marzenia trzeba pielęgnować" - dodał duszpasterz.

Z Poznania do Ugandy

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w placówce franciszkanek w Bulubie nad jeziorem Victoria służyła chorym, zwłaszcza trędowatym. Obecnie placówka jest centrum szkoleniowym szpitala i nosi nazwę "Wanda Blenska Training Centre". Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Odznaczona przez Jana Pawła II

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał doktor Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.W ubiegłym roku, 27 listopada, w piątą rocznicę śmierci Wandy Błeńskiej metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki wydał edykt w sprawie jej procesu beatyfikacyjnego.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza proces beatyfikacyjny "matki trędowatych" dr Wandy Błeńskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 07:21
Dziś w Poznaniu rozpocznie się proces beatyfikacyjny lekarki i misjonarki, "matki trędowatych", doktor Wandy Błeńskiej. Przez ponad 40 lat ofiarnie leczyła trędowatych w Ugandzie.
rozwiń zwiń