Ryszard Terlecki: opublikować orzeczenie TK, potem pilnie podjąć decyzję ws. przepisów
- Myślę, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji trzeba opublikować - mówił w TVN24 szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Ocenił, że po ewentualnym opublikowaniu orzeczenie TK potrzebne będzie "uściślenie tej kwestii".
2020-10-26, 19:17
Ryszard Terlecki zaprzeczył, że w związku z wyrokiem TK w sprawie aborcji potrzebna jest nowelizacja ustawy. - Ale pewnie jakiś rodzaj rozporządzenia ministra czy uściślenia tej kwestii - dodał.
Powiązany Artykuł
"Tu już niewiele można dyskutować". Szef klubu PiS odniósł się do propozycji Gowina ws. prawa aborcyjnego
Konieczność "zniuansowania" zapisów prawnych
Jednak, jak zauważył, nie ma pewności, czy wystarczyłoby rozporządzenie, czy należałoby jednak znowelizować ustawę.
- Z pewnością trzeba je (zapisy prawne) zniuansować, ponieważ konstytucja wyraźnie mówi, że sytuacje, które zagrażają życiu kobiety, są inaczej traktowane niż np. zespół Downa - podkreślił szef klubu PiS.
Zadeklarował, że sam popiera dopuszczenie usunięcia ciąży w przypadku wad letalnych, ale nie w przypadku zespołu Downa.
REKLAMA
Terlecki pytany, czy w klubie PiS jest poparcie większości dla takiego rozwiązania, odparł: "zawsze tak uważaliśmy, więc myślę, że jest większość".
- "Działanie ściśle prawne". Poseł PiS o orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej
- "Polityczny charakter protestów". Dr Andrzej Anusz o demonstracjach po orzeczeniu TK ws. aborcji
Opublikować wyrok
Szef klubu PiS ocenił również, że nieopublikowanie od razu wyroku przez TK jest "złym pomysłem". - Myślę, że ten wyrok trzeba opublikować - dodał.
Na uwagę, że wyrok TK wyłącza jedną z przesłanek możliwości przerwania ciąży, odparł, że po ewentualnej publikacji wyroku trzeba pilnie "podjąć odpowiednie rozstrzygnięcia".
REKLAMA
- Pytanie, czy trzeba ustawę (nowelizować) czy wystarczy rozporządzenie ministra - dodał.
Powiązany Artykuł
Orzeczenie TK ws. aborcji. Dera: trzeba uszczegółowić zapisy uznane za niezgodne z konstytucją
Orzeczenie TK i protesty na ulicach
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.
Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. Wyrok TK nie został jeszcze opublikowany.
Czwartkowy wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.
REKLAMA
Wniosek grupy posłów po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. - złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.
jmo
REKLAMA